Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragická nehoda vrtulníku u Grand Canyonu. Zemřeli tři lidé, příčina zřícení je nejasná

Tragická nehoda vrtulníku u Grand Canyonu. Zemřeli tři lidé, příčina zřícení je nejasná

Stroj se zřítil v sobotu pozdě odpoledne místního času v oblasti Grand Canyonu. Na palubě vrtulníku bylo šest britských turistů a pilot. Mrtví jsou ve věku od 27 do 32 let. Záchrannou operaci komplikoval silný vítr. Záchranáři byli na místo dopraveni letecky, ale k vraku museli dojít s pomocí brýlí na noční vidění.

Svědek Teddy Fujimoto řekl, že viděl plameny a kouř stoupající z místa, kde vrtulník spadl, a slyšel několik výbuchů. Viděl také krvácející a popálené lidi. Fujimoto, který je fotograf a často se účastní vyhlídkových letů nad kaňonem, řekl, že až dosud se při těchto akcích cítil bezpečně.

Ředitelka cestovní kanceláře Papillon, která vrtulník provozovala, ujistila, že kancelář bude spolupracovat při vyšetřování. Společnost Papillon na svých internetových stránkách tvrdí, že každoročně zajistí vyhlídkový let v této oblasti pro 600.000 lidí. V srpnu 2001 se její vrtulník zřítil u Meadview v Arizoně a zemřel tehdy pilot a pět pasažérů. Vyšetřovatelé pak ve zprávě uvedli, že pilot se rozhodl k příliš rychlému sestupu a v těsné blízkosti útesů. Velký kaňon je až 1,6 kilometru hluboký a patří mezi nejnavštěvovanější místa ve Spojených státech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1