Tragické následky bojů na východě Ukrajiny: Více než tisíc veteránů spáchalo sebevraždu | info.cz

Články odjinud

Tragické následky bojů na východě Ukrajiny: Více než tisíc veteránů spáchalo sebevraždu

Více než 1000 ukrajinských vojáků, kteří bojovali na východě Ukrajiny proti proruským separatistům, spáchalo sebevraždu. Uvedl to dnes předseda výboru ukrajinského parlamentu pro záležitosti veteránů Oleksandr Treťjakov. Konfliktem na Donbasu podle něj prošlo 329 500 Ukrajinců. Konflikt, který si od dubna 2014 vyžádal přes 10 000 obětí na životech, bývá v Kyjevě označován za „protiteroristickou operaci“.

„Na Ukrajině už více než tisíc lidí, kteří bojovali v protiteroristické operaci, skoncovalo se svým životem. V této válce se používají i dělostřelecké zbraně. A přirozeně se vyskytují všechna s tím související psychologická traumata. Pro vojáky je to nejhorší, mnozí utrpěli,“ uvedl na konferenci o integraci veteránů Treťjakov, který je poslancem za prezidentovu vládnoucí stranu Blok Petra Porošenka.

List Ukrajinska pravda připomněl vyjádření prezidentovy zmocněnkyně pro veterány z Donbasu, podle které v současnosti v zemi neexistuje žádná péče o duševní zotavení účastníků bojů. Minulý měsíc vláda nicméně oznámila, že začala pracovat na vytvoření ministerstva pro záležitosti veteránů.

Celkem je na Ukrajině více než 1,6 milionu veteránů, což představuje čtyři procenta obyvatelstva.

Loni v září ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak odvolal hlavního psychiatra resortu. Plukovník Oleg Druz si rozhněval veterány bojů s proruskými separatisty údajným prohlášením v parlamentu, že 93 procent z nich potenciálně představuje nebezpečí pro společnost a mělo by se léčit.

Deník Ukrajinska pravda tehdy upozornil, že plukovník Druz během konference o psychických potížích demobilizovaných vojáků, uspořádané zdravotnickým výborem parlamentu, říkal něco jiného, než tvrdili uražení veteráni.

Druz konkrétně uvedl, že podle zahraničních zkušeností se bývalí vojáci mohou stát po návratu z bojů do civilu hrozbou pro vlastní rodiny i pro celou společnosti. Podle statistik 98 procent z nich potřebuje odbornou podporu a pomoc, aby se vypořádali s potížemi, jako je sklon k hádkám a zvýšená agresivita, snížená schopnost pracovat, zhoršení chronických onemocnění, alkoholismus, asociální chování, vyšší míra sebevražd a zkrácení předpokládané délky života.

Čtyři pětiny bojovníků na Donbasu podle plukovníka zažily stres, který se u čtvrtiny přeměnil v posttraumatickou stresovou poruchu. Současně se za plukovníkovými zády promítaly grafy, z nichž jeden pod titulkem „skrytý nepřítel“ upozorňoval, že 93 procent veteránů se stydí či se brání přiznat si psychické potíže.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud