Tragický požár v Řecku: Vyšetřování naznačuje, že byl založen úmyslně, tvrdí ministr | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragický požár v Řecku: Vyšetřování naznačuje, že byl založen úmyslně, tvrdí ministr

Tragický požár v Řecku: Vyšetřování naznačuje, že byl založen úmyslně, tvrdí ministr

Ničivý požár, který vypukl v pondělí východně od Athén, možná má konkrétního viníka. Řecký ministr pro civilní ochranu Nikos Toskas dnes podle agentury AFP oznámil, že existuje důvodné podezření, že požár, který se v krátkém čase rozhořel na několika místech, někdo založil úmyslně. 

Bilance katastrofy neustále roste. Aktuální čísla hovoří o 85 mrtvých a 187 zraněných, z nich 67 je nadále hospitalizovaných. Podle webu iefimerida.gr se pohřešuje kolem 25 lidí. Počty zraněných a mrtvých se ještě mohou rozšiřovat, záchranáři prohledávají pobřeží i nedaleký ostrov. 

Příčiny požáru, stejně jako reakci úřadů na něj, vyšetřuje aténská prokuratura. Řecký ministr obrany Panos Kammenos dnes způsobil pozdvižení, když při návštěvě nejhůře postižené obce Mati prohlásil, že vinu za šíření požáru nesou i místní, kteří si nezodpovědně a hlavně nelegálně vystavěli domy mezi zalesněnými oblastmi. Podle Kammenose tím zablokovali únikové cesty k moři, k němuž lidé před ohněm utíkali. Rozlobení místní si zase stěžují, že vláda neměla připravený žádný evakuační plán a nechala je napospas plamenům.

Podle místních úřadů byl vítr, který v pondělí plameny rozdmýchal, tak prudký a nepředvídatelný, že by ani dokonale realizovaný evakuační plán ničemu nepomohl.

Hasiči z oblasti ale agentuře Reuters řekli, že některé hydranty byly prázdné. Zpravodajský server BBC News zase citoval jednoho z místních obyvatel, který v pondělí přispěchal na hasičskou stanici s žádostí o pomoc a zjistil, že požárníci o šířících se plamenech nic netuší.

Agentura Reuters uvedla, že podle jedné z prověřovaných teorií byl požár založen úmyslně na třech různých místech zároveň.

720p 360p
Požáry v Řecku

Podle předběžných informací plameny poškodily více než 500 domů, z nichž většinu pravděpodobně nebude možné opravit. Z úzkých silnic vedoucích k pobřeží bylo na vrakoviště v obci Rafina odtaženo 300 shořelých aut.

Před márnicí v Aténách se scházejí příbuzní pohřešovaných a obětí, aby poskytli vzorky DNA k identifikaci. Většina těl je totiž sežehnutá k nepoznání.

 

 


 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.