Tragický požár v Řecku: Vyšetřování naznačuje, že byl založen úmyslně, tvrdí ministr | info.cz

Články odjinud

Tragický požár v Řecku: Vyšetřování naznačuje, že byl založen úmyslně, tvrdí ministr

Ničivý požár, který vypukl v pondělí východně od Athén, možná má konkrétního viníka. Řecký ministr pro civilní ochranu Nikos Toskas dnes podle agentury AFP oznámil, že existuje důvodné podezření, že požár, který se v krátkém čase rozhořel na několika místech, někdo založil úmyslně. 

Bilance katastrofy neustále roste. Aktuální čísla hovoří o 85 mrtvých a 187 zraněných, z nich 67 je nadále hospitalizovaných. Podle webu iefimerida.gr se pohřešuje kolem 25 lidí. Počty zraněných a mrtvých se ještě mohou rozšiřovat, záchranáři prohledávají pobřeží i nedaleký ostrov. 

Příčiny požáru, stejně jako reakci úřadů na něj, vyšetřuje aténská prokuratura. Řecký ministr obrany Panos Kammenos dnes způsobil pozdvižení, když při návštěvě nejhůře postižené obce Mati prohlásil, že vinu za šíření požáru nesou i místní, kteří si nezodpovědně a hlavně nelegálně vystavěli domy mezi zalesněnými oblastmi. Podle Kammenose tím zablokovali únikové cesty k moři, k němuž lidé před ohněm utíkali. Rozlobení místní si zase stěžují, že vláda neměla připravený žádný evakuační plán a nechala je napospas plamenům.

Podle místních úřadů byl vítr, který v pondělí plameny rozdmýchal, tak prudký a nepředvídatelný, že by ani dokonale realizovaný evakuační plán ničemu nepomohl.

Hasiči z oblasti ale agentuře Reuters řekli, že některé hydranty byly prázdné. Zpravodajský server BBC News zase citoval jednoho z místních obyvatel, který v pondělí přispěchal na hasičskou stanici s žádostí o pomoc a zjistil, že požárníci o šířících se plamenech nic netuší.

Agentura Reuters uvedla, že podle jedné z prověřovaných teorií byl požár založen úmyslně na třech různých místech zároveň.

Požáry v Řecku autor: Info.cz/Google Earth

Podle předběžných informací plameny poškodily více než 500 domů, z nichž většinu pravděpodobně nebude možné opravit. Z úzkých silnic vedoucích k pobřeží bylo na vrakoviště v obci Rafina odtaženo 300 shořelých aut.

Před márnicí v Aténách se scházejí příbuzní pohřešovaných a obětí, aby poskytli vzorky DNA k identifikaci. Většina těl je totiž sežehnutá k nepoznání.

 

 


 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud