Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragický účet za nepovedenou akci amerického komanda v Jemenu: 12 mrtvých civilistů

Tragický účet za nepovedenou akci amerického komanda v Jemenu: 12 mrtvých civilistů

Velení americké armády přiznalo, že při leteckém úderu v Jemenu v lednu zahynulo až 12 civilistů. Během kritizované operace, která byla první vojenskou akcí nařízenou prezidentem Donaldem Trumpem, zemřel také americký voják. Podle náčelníka centrálního velení amerických sil však vyšetřování nezjistilo závažné chyby, uvedla agentura Reuters.

 

Šéf Centrálního velení pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) Joseph Votel během slyšení v senátním výboru pro ozbrojené síly uvedl, že americký úder stál podle vyšetřování Pentagonu život až 12 civilistů.

Obsáhlé vyšetřování ale podle něho nedospělo k závěru, že by před operací či během ní došlo k nějaké chybě v úsudku či nekompetentnímu rozhodnutí.

V řadách americké armády se po akci objevila kritika, která ji hodnotila jako spěšně nařízenou a špatně připravenou, kvůli čemuž prý zahynul voják William Owens. Operace byla podle tří armádních zdrojů Reuters nedostatečně zpravodajsky zajištěna, ani neměla odpovídající pozemní podporu. Útočící komando se kvůli tomu prý setkalo s nečekaně silnou obranou a čelilo ostřelovačům či nášlapným minám. Tři američtí vojáci byli zraněni a jemenští povstalci zničili americký vrtulník.

Votel řekl, že vyšetřování provedené Pentagonem bylo dostatečné a nové zkoumání incidentu není potřeba.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link