Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Transparentnost se nenosí. Trump přestal zveřejňovat obsahy telefonátů se světovými lídry

Transparentnost se nenosí. Trump přestal zveřejňovat obsahy telefonátů se světovými lídry

Americký prezident Donald Trump udělal další krok k menší transparentnosti. Bílý dům přestal zveřejňovat obsahy jeho telefonických rozhovorů se světovými státníky. Tuto změnu politiky navíc nijak nezdůvodňuje. Praxe budí obavy v kontextu tajností kolem nedávné schůzky Trumpa s Putinem v Helsinkách, jejíž závěry neznají ani tajné služby.

Během posledních dvou týdnů absolvoval americký prezident Donald Trump telefonáty s dvěma předními světovými státníky. Volal si s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obsah hovorů? Neznámý. Bílý dům jen potvrdil, že se uskutečnily.

Až donedávna přitom bylo standardem, že prezidentův tým zveřejňoval krátká shrnutí telefonických rozhovorů. Poslední takový dokument se ale týká gratulace maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi ke znovuzvolení. Trump mu volal v půlce června a od té doby na stránkách úřadu nic nového nepřibylo.

Bílý dům rozhodnutí nezveřejňovat obsahy hovorů odmítl komentovat. Není tak zřejmé, zda je opatření dočasné, nebo půjde o trvalou praxi. Známý není ani důvod, proč ke změně politiky došlo.

Informování o rozhovorech je přitom důležité hned ze dvou důvodů. „Jeden je transparentnost. Je veřejným zájmem vědět, s kým prezident mluvil a o čem. Zadruhé tato shrnutí pomáhají posouvat narativ. Pokud je nebudeme dělat a jiné země ano, jejich verze převáží,“ vysvětluje pro CNN bývalý náměstek na ministerstvu zahraničí z let 2015–2017 Tony Blinken.

Právě to může u Trumpa představovat riziko. Prezident je proslulý svými kontroverzními a mnohdy impulzivními výroky. Nevyhnul se jim ani v telefonátech. Washington Post loni v dubnu publikoval přepisy hovorů s australským premiérem Malcolmem Turnbullem a tehdejším mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietou.

Turnbulla Trump obvinil, že chce do USA posílat teroristy podobné těm, kteří spáchali útok na maraton v Bostonu v roce 2013. Telefonát označil za nejhorší, jaký do té doby (v úřadu byl jen pár týdnů) absolvoval.

Nietovi zase podle AP vyhrožoval, že pokud Mexiko nebude lépe zvládat boj se zločinci, pošle na jeho území americké ozbrojené síly. Mexiko tehdy uvedlo, že rozhovor nebyl tak ostrý a CNN upřesňovala, že Trump nabízel svému protějšku pomoc.

„Vím, že je to skupina tvrdých lidi a vaše vojsko se jich možná bojí, ale naše vojsko nikoli a stoprocentně vám s tím pomůžeme, protože se to vymknulo kontrole,“ prohlásil ve skutečnosti Trump. Tento hovor ale ukazuje, jak rozdílně lze chápat Trumpova často neobratná slova, a proč tedy může být problém, pokud bude jeho dialogy s lídry interpretovat někdo jiný.

Své poradce a bezpečnostní experty Trump během prvních měsíců ve funkci vylekal také tím, že ostatním státníkům na počkání nabízel své číslo s dovětkem, že mu můžou kdykoli zavolat. Telefonáty mezi lídry zemí jsou obvykle pečlivě plánované prezidentskými týmy a prezidentovi v Bílém domě asistují jeho poradci. Památná je například fotka z prvního hovoru mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, u nějž byli také viceprezident Mike Pence, tehdejší hlavní stratég Steve Bannon a další členové nejužšího okruhu rádců.

Donald Trump telefonuje poprvé s Vladimirem Putinem (28. 1. 2017)Donald Trump telefonuje poprvé s Vladimirem Putinem (28. 1. 2017)autor: ČTK

První muž USA měl loni nabízet číslo například francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. S ním si Trump podle analýzy agentury Reuters volá vůbec nejčastěji. Mluvili spolu už v 25 případech. Následuje britská premiérka Theresa Mayová s 22 telefonáty a japonský premiér Šinzó Abe s 16 hovory. Německé kancléřce Angele Merkelové volal Trump 11krát, Putinovi 8krát.

Rozhodnutí nezveřejňovat shrnutí obsahu telefonátů je dalším Trumpovým krokem na cestě ke stále menší transparentnosti. Obavy nahání i v kontextu prezidentova jednání na summitu s Putinem, který se minulý týden konal v Helsinkách. Šéf Bílého domu dodnes neprozradil, o čem jednali a na čem se dohodli při setkání mezi čtyřma očima. Nic netuší veřejnost, média ani tajné služby. O plánovaném pozvání Putina do Washingtonu se navíc ředitel národního zpravodajství Dan Coats dozvěděl nikoli od Trumpa, ale od televizní moderátorky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1