Třaskavé spojení: Evropští politici se bojí vazeb rakouské vlády na identitáře | info.cz

Články odjinud

Třaskavé spojení: Evropští politici se bojí vazeb rakouské vlády na identitáře

Odhalení úzkých vztahů některých členů rakouské vládní strany FPÖ a pravicového hnutí identitářů začínají ovlivňovat rakouskou politiku. Někteří evropští politici žádají, aby Rakousko nedostávalo od svých evropských partnerů citlivé bezpečnostní informace.

Krajně pravicové a protimigrační hnutí identitářů (IBÖ) se dostalo do centra pozornosti v souvislosti s vyšetřováním atentátu, při němž pravicový extremista v polovině března ve dvou mešitách na Novém Zélandu postřílel 50 lidí. Při vyšetřování pak vyšlo mimo jiné najevo, že vrah nejen veřejně sympatizoval s rakouskými identitáři, ale věnoval jim i finanční dar ve výši 1 500 eur (40 000 korun). Toto hnutí bojuje proti „ztrátě identity“ původních evropských národů kvůli rostoucí migraci z muslimských zemí a příliš vstřícné imigrační politice.

Spojení novozélandského vraha s identitáři vedlo novináře i vyšetřovatele k tomu, aby činnost této organizace důkladně prověřili. A přitom se potvrdily i úzké vazby některých členů rakouské vládní strany Svobodných na toto hnutí. Deník Nachrichten odhalil, že IÖB má v Linci pronajaté prostory ve vile patřící spolku, který má silné vazby na FPÖ a jeho členy jsou jak linečtí radní za tuto stranu, tak několik městských zastupitelů.

Navíc se ukázalo, že identitářům vyjádřily v minulosti sympatie i politické špičky Svobodných. Předseda FPÖ a současný rakouský vicekancléř Heinz Christian Strache dříve pochválil jejich myšlenky na sociálních sítích, v tisku se dokonce objevily fotografie Stracheho se dvěma identitáři u jednoho stolu. V roce 2016 Strache hájil na facebooku identitáře před „zbytečně nenávistnou“ kampaní. „Ve skutečnosti jsou to aktivisté v nelevicové občanské společnosti,“ uvedl tehdy předseda Svobodných.

Současný rakouský ministr vnitra za Svobodné Herbert Kickl byl zase před třemi roky hostem vídeňského kongresu „Obránci Evropy“, spoluorganizovaném mimo jiné právě identitáři. A nyní má jako hlavní šéf rakouské policie a tajných služeb dohlížet na vyšetřování možných vazeb novozélandského atentátníka právě na ty, kterým nedávno přednášel a byl s nimi naladěn na společnou notu. Novozélandský vrah totiž nejen poslal rakouským identitářům peníze, ale zároveň Rakousko v rámci své cesty po několika evropských zemích loni na podzim také osobně navštívil.

Německý europoslanec a zahraniční expert německé CDU Elmar Brok proto přišel s varováním, že pravicoví extremisté mohou přes své kontakty v rakouské vládě infiltrovat evropskou bezpečnostní politiku. „Musíme se ptát sami sebe, zda může Německo sdílet tajné bezpečnostní informace s rakouským ministrem, který těmto kádrům dokonce přednášel své názory,“ uvedl Brok s odkazem na účast Kickla na vídeňském kongresu „Obránci Evropy“.

Podobné obavy vyjádřili i někteří další evropští politici. Rakouský magazín Profil přinesl rozhovor se šéfem zahraničního výboru britského parlamentu Tomem Tugendhatem, který také zpochybnil důvěryhodnost Rakouska v boji proti pravicovému extremismu a terorismu. „Je velmi obtížné důvěřovat organizaci, jako je rakouské ministerstvo vnitra, pokud je vedená politikem FPÖ,“ uvedl Tugendhat, jehož rodiče museli z Rakouska uprchnout před nacismem. Německý bulvární deník Bild pod svůj článek zvolil titulek, který podle něj vystihuje názor i mnoha dalších evropských politiků: „Žádné tajné informace pro rakouského ministra!“

Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Rakouský kancléř za lidovou stranu Sebastian Kurz se jasně distancoval nejen od identitářů, ale i od sympatií, které jim v minulosti vyjádřili jeho koaliční partneři. „Pravicový extremismus nesmí mít místo v žádné politické straně, a je úplně jedno v jaké,“ uvedl Kurz. Identitáři podle něj pracují s ideologií, která je velmi „sporná“, navíc se v minulosti několikrát prokázalo, že jsou připraveni i k použití násilí.

 „V tomto ohledu očekávám, že neexistují žádné vazby identitářů na politické strany, včetně našich koaličních partnerů,“ prohlásil Kurz s jasným vzkazem pro FPÖ. A Svobodní ho vyslyšeli a ve svých názorech na IBÖ zcela otočili. Zřejmě v obavě z vládní krize a rozpadu koalice se začali od indentitářů distancovat. „S identitáři nemáme nic společného,“ uvedl Strache. Odkázal na rozhodnutí stranického předsednictva, které rozhodlo o tom, že kdo je jakkoliv aktivní v identitárním hnutí, nemůže mít v FPÖ žádnou stranickou ani politickou funkci. Toto pravidlo podle něj platí i pro zaměstnance stranického aparátu. Vláda v čele se Sebastianem Kurzem mezitím ohlásila, že hledá právní způsob, jak činnost hnutí identitářů v Rakousku zakázat.

Identitáři nečelí snaze o zákaz nebo potrestání v Rakousku poprvé. Už loni v létě nařídilo státní zastupitelství ve Štýrském Hradci u některých jeho členů domovní prohlídky, pozdější žaloby na 17 členů hnutí kvůli údajné kriminální činnosti však skončily neúspěchem. Všichni žalovaní byli soudem osvobozeni, i když soudce jejich činnost označil za pohyb „na hraně zákona“.

Současný poprask kvůli údajnému spojení FPÖ s hnutím, kterému poslal peníze novozélandský atentátník, však má i další nečekané důsledky. Pokud chtěl vrah 50 lidí z Nového Zélandu podpořit pravicový extremismus v Rakousku, dokázal nakonec pravý opak. A to z několika důvodů. „Kauza poškozuje FPÖ výrazně už dnes, protože důkazy o úzkém personálním propojení Svobodných a identitářů skutečně existují,“ řekl INFO CZ linecký novinář a komentátor Manfred Maurer, který se specializuje na extremistická hnutí z levé i pravé části politického spektra.

Identitáři dosud působili v Rakousku jako jedno z mnoha uskupení, která kritizují údajně přebujelou migraci a mají protimuslimské a protiimigrační zaměření. Fakt, že jim ale vyjádřil sympatie i pachatel atentátu s padesátkou obětí, však z tohoto hnutí ze dne na den udělal v očích mnoha politiků „spojence vraha“ a takřka teroristickou organizaci s nebezpečným potenciálem do budoucna. A to i přesto, že identitáři prostřednictvím svého mluvčího útok odsoudili.

Do velmi nezáviděníhodné situace se však dostali především rakouští Svobodní. Protože kancléř Kurz na ně kvůli spojení s identitáři vytvořil masivní tlak a nepřímo pohrozil rozpadem koalice, museli se zástupci FPÖ od identitářů jasně distancovat. „A příznivci identitárního hnutí, kteří dosud patřili v mnoha případech mezi voliče Svobodných, na to reagují rozzlobeně. Vidí totiž nyní Svobodné jako zrádce, kteří své názory mění podle toho, jak se jim to právě hodí,“ uvedl Manfred Maurer.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud