Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trest za korupci. Bývalý rumunský europoslanec dostal čtyři roky

Trest za korupci. Bývalý rumunský europoslanec dostal čtyři roky
 

Ke čtyřem letům vězení odsoudil nejvyšší kasační a trestní soud v Bukurešti bývalého rumunského ministra zahraničí a poslance Evropského parlamentu Adriana Severina. Potrestal ho za korupci, které se odsouzený dopustil jako europoslanec. Rozsudek je pravomocný.

Nejvyšší odvolací instance v zemi tak ještě zpřísnila trest uložený Severinovi v únoru prvoinstančním soudem. Ten bývalého politika, kterému je nyní 62 let, poslal za mříže na tři roky a tři měsíce.

Vina odsouzeného spočívá v tom, že souhlasil s ovlivňováním unijních zákonů za tučný honorář. Severin a dva další poslanci Evropského parlamentu na přelomu let 2010 a 2011 padli do pasti, kterou nachystali britští novináři z listu Sunday Times vydávající se za lobbisty.

Severin kývl na fingovanou nabídku, že za odměnu sahající až k částce 100 tisíc eur ročně (asi 2,7 milionu korun) předloží pozměňovací návrhy vyhovující údajným lobbistům. Natočen byl skrytou kamerou při přebírání čtyř tisíc eur. Falešným lobbistům také zaslal elektronickou poštou fakturu, ve které vyúčtoval své „poradenské služby“ na 12 tisíc eur.

Přísné tresty stihly i dva další exposlance Evropského parlamentu, kteří se do léčky chytili. Někdejší rakouský ministr vnitra Ernst Strasser v lednu 2013 dostal čtyři roky vězení a bývalý šéf slovinské diplomacie Zoran Thaler v únoru 2014 dva a půl roku a pokutu 32 250 eur.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1