Trestaný ideolog francouzské pravice označil arabská jména za nástroj islamizace. Sám má alžírské kořeny | info.cz

Články odjinud

Trestaný ideolog francouzské pravice označil arabská jména za nástroj islamizace. Sám má alžírské kořeny

Jeho poslední knihy se prodalo na sto tisíc výtisků, sleduje ho celá francouzská pravice a zvláště strany z kraje spektra by ho rády viděly na svých kandidátkách do evropských voleb. Kontroverzní francouzský esejista a komentátor Éric Zemmour k tomu už také měl velmi blízko. Ze spojení s ultrakonzervativní katoličkou Marion Maréchal Le Penovou ale nakonec sešlo. Kdo je muž vyvolávající bouřlivé reakce s koktejlem islamofobie, odporu k imigraci a stesku po starých pořádcích, které – prý – ničí liberalismus a feminismus?

Šedesátiletého Zemmoura, jenž píše jednou týdně sloupky do magazínu pravicového listu Le Figaro a má svůj televizní pořad, lákala nejenom Marion Le Penová, ale i umírněná pravice – šéf Republikánů Laurent Wauquiez novináře pozval v lednu na stranický sjezd a k „diskuzi o francouzské historii“.

U některých straníků to ale vyvolalo odpor: „Naše Francie nebude nikdy Francií Zemmoura a hlasatelů úpadku, kteří nostalgicky vzpomínají na patriarchální společnost, která už není, a jsou přesvědčení, že včera bylo lépe a zítra bude hůře,“ napsala na Twitteru šéfka regionu Ile-de-France Valérie Pecresseová.

Odsouzen k pokutám

Odpor tu vychází i z pověsti rasisty a nacionalisty, kterou Zemmour má. V minulosti byl za své výroky nejen propuštěn z pozice politického komentátora Le Figara, ale i odsouzen k pokutám.

Paradoxem je, že obhájce francouzské identity je židem alžírského původu – jeho rodiče přišli do země galského kohouta v padesátých letech.

První soudní proces začal v roce 2010 po Zemmourových výrocích v televizi France Ô, kde komentátor tvrdil, že „zaměstnavatelé mají právo odmítat Araby a černochy“. V ten samý den pak na konkurenčním televizním kanálu obhajoval časté policejní kontroly lidí podle vzhledu: „Proč je 17krát kontrolujeme? Protože většina obchodníků s drogami jsou černí a Arabové. Tak to prostě je, to je fakt,“ prohlásil.

V následném ostře sledovaném soudním procesu, o němž psaly i New York Times, se Zemmour hájil tím, že je „věrným pozorovatelem reality“ a že odmítá politickou korektnost. V únoru 2011 byl nicméně odsouzen za podněcování k rasové diskriminaci k podmínečné pokutě 9000 eur (asi 234 tisíc korun), soud druhé instance pak tuto sumu snížil na 1500 eur (asi 39 tisíc korun).

V září 2016 se Zemmour při prezentaci své knihy Pětiletka k ničemu nechal slyšet, že „muslimům je třeba dát na výběr mezi islámem a Francií“. Dodal také, že „všichni muslimové, ať už to říkají, či ne“, považují džihádisty za „dobré muslimy“. V květnu 2018 přišel další verdikt – tentokrát pokuta 5000 eur za provokaci vedoucí k rasové nenávisti a 3000 eur za soudní výlohy.

Zemmour také hlásá, že Francie čelí už třicet let invazi a zvláště na předměstích velkých měst se vede boj o islamizaci území.

Francii ohrožují muslimští kolonizátoři

Své úvahy o úpadku prezentoval i tento týden ve vysílání izraelské televize i24News. „Osud Francie a Evropy mi dělá starosti. Myslím, že se blížíme tomu, co já nazývám francouzskou sebevraždou,“ prohlásil s tím, že evropskou civilizaci ohrožují „muslimští kolonizátoři“. Prezident Emmanuel Macron podle něj prý zjistil, co se děje, nebude s tím ale nic dělat.

Kromě odporu vůči migraci a identitářské ideologie se Zemmour prezentuje jako odpůrce všeho liberálního, na mušku si často bere i feministky, které podle něj usilují o to, aby se i z mužů staly v budoucnosti ženy.

V poslední době vzbudil rozruch i svými výroky před pařížským pochodem proti antisemitismu, který označil za maškarádu. V départementu Seine-Saint-Denis na okraji Paříže už podle něj kvůli muslimským přistěhovalcům nejsou ve školách žádné židovské děti. Následný fact-checking ze strany televize TF1 ale rychle ukázal, že Zemmour lže.

Dlužno podotknout, že nálepka fabulátora, který jen straší a šíří výmysly, provází Zemmoura setrvale. Na protest proti jeho vystoupení na stanici LCI tam loni skončil svůj pravidelný pořad komik Yassine Belattar, oblíbený umělec prezidenta Macrona. „Zemmour je nula a lhář. Připomínám, že byl odsouzen za provokaci k rasové nenávisti,“ vysvětlil své rozhodnutí.

Třetí generace přistěhovalců volí francouzská jména

Polemiku vyvolal Zemmour i svým tvrzením, že migranti arabského původu islamizují francouzskou společnost už tím, že dávají svým dětem typická arabsko-muslimská jména typu Muhammad, Abdul, apod. Jak ale ukázala studie Národního institutu demografických studií, o islamizaci jmen nelze mluvit – pouze 23 procent jmen dětí třetí generace přistěhovalců nosí typicky arabská jména.

Navzdory soudním procesům a odhaleným lžím je ale Zemmour v zemi značně populární – podle jednoho z průzkumů s ním sympatizuje 30 procent Francouzů, zatímco 42 procent na něj má naopak názor negativní. Zbytek populace o něm neslyšel.

I proto je Zemmour pro krajně pravicové strany tak atraktivní. Spojit se s Marion Maréchal Le Penovou, vnučkou zakladatele Národní fronty a opakovaně odsouzeného antisemity Jeana-Marieho Le Pena, plánoval esejista podle týdeníku Le Point už v listopadu. Le Penová se s ním opakovaně sešla a mluvili o společné kandidátce do voleb do Evropského parlamentu.

Le Penová, která před časem oznámila odchod z politiky, ale nakonec couvla. Stoprocentně přesvědčený prý nebyl ani Zemmour, který váhal kvůli své nechuti trávit čas v poslaneckých lavicích Štrasburku a Bruselu. Svoji roli teď vidí spíš v šíření svých myšlenek ve společnosti, prodeji knih a účasti v televizních pořadech. Jeho vstup do politiky lze ale přesto čekat s poměrně velkou jistotou – zdá se, že Zemmour jen vyčkává na vhodnou chvíli a spojence.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud