Články odjinud

Tři roky od smrti Němcova. V Moskvě jeho památku uctily tisíce lidí

Tři roky od smrti Němcova. V Moskvě jeho památku uctily tisíce lidí

Tisíce lidí se dnes podle tiskových agentur zúčastnilo v centru Moskvy pochodu k uctění památky Borise Němcova, opozičního politika a předního kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Němcov byl v ruské metropoli zavražděn před třemi lety. Demonstranti nesli transparenty s hesly na podporu demokracie, někteří skandovali „Putin je zloděj“ nebo „Jsme Boris Němcov“, uvedl web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Na akci podle něj dorazili přední liberální opoziční politici, například Xenija Sobčaková (Občanská iniciativa) a Grigorij Javlinskij (Jabloko), kteří jsou registrováni jako kandidáti pro březnové prezidentské volby v zemi.

Agentura TASS s odvoláním na policii napsala, že na moskevský pochod přišlo zhruba 4500 lidí. Z Petrohradu, kde se konala podobná vzpomínková akce, byla podle RFE/RL ohlášena účast asi 2000 lidí.

Němcov byl zastřelen v únoru 2015, když v centru metropole přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za jeho vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům vězení a čtyři Dadajevovy komplice k trestům odnětí svobody od 11 do 19 let. Podle pozdějšího vyjádření právního zástupce Němcovovy dcery se ale nepodařilo najít skutečné organizátory a objednatele vraždy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud