Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump asi podpoří další protiruské sankce. Přitvrdí i vůči KLDR

Trump asi podpoří další protiruské sankce. Přitvrdí i vůči KLDR

Spojené státy neusilují o omezení západních sankcí proti Rusku kvůli jeho roli ve východoukrajinském konfliktu. Naopak by byly i pro jejich zpřísnění, sdělil novinářům ekonomický poradce amerického Bílého domu Gary Cohn. Činitel tak na summitu nejvyspělejších států skupiny G7 v italské Taormině podle agentur Reuters a AFP opravil své dřívější výroky, kdy postoj USA k sankcím zpochybnil. Americký prezident se ale už domluvil se svým japonským protějškem na zostření sankcí vůči KLDR.

„Neomezujeme naše sankce proti Rusku. Usilovali bychom případně o tvrdší postoj k Rusku. (Americký) prezident (Donald Trump) chce zachovat sankce a myslím si, že prezident dal jasně najevo, jak by Rusové mohli docílit zrušení sankcí," řekl Cohn.

Změna v sankční politice vůči Rusku by představovala zásadní zlom v dosavadní politice Západu podporované předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou. Ta konec ekonomických protiopatření podmiňovala řešením situace na východní Ukrajině, kde jsou stále aktivní proruští separatisté.

Optimismus ohledně jednotného přístupu zemí G7 k ukrajinské otázce se snažil dnes udržovat předseda Evropské rady Donald Tusk. V úvodu summitu vyjádřil naději, že skupina G7 potvrdí protiruské sankce, dokud nebudou zcela uplatněny minské dohody. Ty předpokládají především to, že na východě Ukrajiny ustanou boje, což se nedaří stále prosadit.

Proti Rusku Trump sankce zvažuje, v otázce Severní koreje má ale jasno. Americký prezidentse se dnes už dohodnul s japonským premiérem Šinzó Abeem, že rozšíří sankce proti Severní Koreji kvůli jejímu dalšímu rozvoji jaderných zbraní a balistických raket.

Pchjongjang v uplynulém roce provedl několik testů raket, což vyvolalo mezinárodní tlak na tvrdší ekonomické sankce, které mají KLDR k zastavení jejího zbrojního programu. Trump a Abe se věnovali problematice na okraj summitu zemí skupiny G7 v italské Taormině.

Sankce mají namířeny na "subjekty", které podporují rozvoj balistických raket a jaderný program Severní Koreje, uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. Obě země mají také posílit svou akceschopnost v oblasti obrany před vojenskou hrozbou ze strany KLDR.

Agentury Reuters připomněla, že Trump řekl, že zabrání Severní Koreji, aby mohla zasáhnout Spojené státy raketou s jadernou hlavicí. Podle odborníků by Pchjongjang toho mohl být schopen někdy po roce 2020. Trump o tom před novináři při setkání s Abem hovořil jako o velkém světovém problému, který "musí být v určitém okamžiku vyřešen".

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson tento měsíc varoval, že Washington by mohl uplatnit sankce i vůči zahraničním společnostem, které pokračují v obchodu s Pchjonjangem. Vzhledem k tomu, že KLDR obchoduje hlavně přes Čínu, postiženy by pravděpodobně byly čínské firmy. Washington je ale přesvědčen, že si Peking uvědomuje, že nikam nevedoucí diplomatické přesvědčování KLDR, aby ustoupila, že dlouhodobě neúnosné a že s dalšími sankcemi na úrovni OSN bude souhlasit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1