Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump bourá další tabu: Našel v sobě pochopení pro diktátory a tyrany, kteří mají na svědomí tisíce mrtvých

Trump bourá další tabu: Našel v sobě pochopení pro diktátory a tyrany, kteří mají na svědomí tisíce mrtvých

Náklonnost Donalda Trumpa ke světovým diktátorům je čím dál víc zjevná. Svého času poutaly pozornost jeho vztahy s Vladimirem Putinem, kterému autoritativní rozhodnutí rozhodně nejsou cizí. Ve světle událostí poslední dní se ale tato linka zdá být nevinnou drobností. Začalo to přijetím egyptského prezidenta v Bílém domě, pokračovalo bizarní pochvalou Kim Čong-una, který tlačí svět k mimořádně závažnému konfliktu a o víkendu Donald Trump nasadil všemu korunu: do Washingtonu pozval prezidenta Filipín Duterteho – muže, který doma rozpoutal krvavou vlnu boje proti světu drog. Nedokáže Trump skrýt svou náklonnost k silným lídrům, nebo to vše dělá pro americké občany, jak tvrdí jeho mluvčí Sean Spicer?

Donald Trump se netají tím, že se chce maximálně odlišit od svého předchůdce Baracka Obamy. Nejen v názoru na imigrační politiku nebo zdravotní péči, ale také ve vztahu k některým kontroverzním světovým státníkům. Ti, kteří měli roky dveře do Bílého domu (a nejen tam) zavřené, se teď takřka střídají ve Washingtonu. A to mnohdy ještě dřív, než se k Trumpovi dostanou tradiční spojenci USA.

Trumpova administrativa z impulzivních prezidentových pozvánek zřejmě šílí, lidskoprávní aktivisté protestují a prezident sám tvrdí, že to vše dělá jen pro blaho amerického lidu.

 „Souhlasíme v mnoha věcech,“ přitakával Trump egyptskému prezidentovi

Začátkem dubna se americký prezident sešel se svým egyptským protějškem Abdalem Fattáhem Sísím. Neviděli se ale poprvé, setkali se už na podzim, když byl Trump ještě v pozici kandidáta na hlavu státu. „Souhlasíme spolu v mnoha věcech. Jen chci, aby všichni věděli, že v případě pochybností stojíme za prezidentem Sisím. Ve velice složité situaci vykonává fantastickou práci. Stojíme za Egyptem a občany Egypta,“ potvrdil začátkem dubna Trump.

Aktivisté za lidská práva tehdy nevěřili svým uším. Sisí je považovaný za tvrdého vládce, který důsledně utlačuje opozici a nechal pozavírat desetitisíce odpůrců.

Severoafrická země navíc v té době už tři roky věznila americkou dobrovolnici Ayu Hijáziovou, která byla odsouzená za údajné týrání dětí a pašování lidí. Aktivisté její proces označovali za bizarní a Sisího obviňovali, že se zbavuje disidentů, mezi něž údajně Hijáziová patřila. O její vydání se neúspěšně pokoušela už Obamova administrativa. Minulý prezident ale lídra země do Spojených států nepozval, a to mohl být zdá se důvod neúspěchu.

Necelé tři týdny po společné schůzce Sisího a Trumpa totiž egyptské úřady Hijáziovou propustily a 21. dubna se vrátila do Spojených států. Podle amerického prezidenta její propuštění ale diplomaté domluvili ještě před společnou schůzkou státníků. Dobra pro svou občanku tak Trump docílil, ovšem za cenu spojenectví s pochybným diktátorem.

„Musíme budovat solidaritu v Asii,“ uvedl Trump, když do Bílého domu pozval „drogového vraha“ Duterteho

Série diskutabilních pozvání na washingtonskou půdu ale návštěvou egyptského prezidenta neskončila. Trump o víkendu telefonicky hovořil s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Tato dle svědků „velmi přátelská konverzace“ vyústila v to, co nikdo z prezidentovy administrativy nečekal. Trump pozval do Bílého domu kontroverzního lídra, který má za sebou tisíce mrtvých a jehož politickou kariéru lemuje troufale vyzdvihované násilí.

Duterte od svého nástupu k moci před rokem vyhlásil válku producentům, distributorům a uživatelům drog. A o pomoc poprosil i místní občany, které nabádal, aby vraždili nejen dealery, ale i závislé. Prezidentova výzva nezůstala bez odezvy, ale naopak vyústila v nekončící sérii vražd, kdy mezi obětmi nejsou jen lidé spojení s drogami, ale kdokoli, kdo se znelíbí. Mezi zabitými jsou údajně děti i těhotné ženy. Vše se souhlasem hlavy státu.

Trump pozval Duterteho, který v minulosti označil prezidenta Obamu za „zku*vysyna", na návštěvu v sobotu. A tato informace vyvolala nelibé reakce u lidskoprávních aktivistů. Sám Trump se ke kontroverznímu pozvání vyjádřil tak, že Amerika potřebuje budovat solidaritu napříč Asii, aby mohla účinně zatlačit na KLDR, co se týče jejich provokací a raketových testů z poslední doby.

Ne všichni ale oceňují Trumpův postup vyhledávat kvůli jednomu tyranovi společenství s druhým tyranem. „V reálném čase sledujeme, jak se Spojené státy jako maják lidských práv rozpadají na popel,“ uvedl po zbrklém pozvání na svém twitteru senátor Christopher S. Murphy. americká diplomacie asi o ničem dopředu nevěděla.

„Byl bych poctěn, kdybych se s ním mohl setkat,“ sní Trump o Kim Čong-unovi

Nejčerstvějším diplomatickým extempore amerického prezidenta je jeho chvála severokorejského diktátora. Ačkoli vztahy mezi zeměmi jsou velice napjaté, Trump přesto dokázal svůj severokorejský protějšek pochválit.

„Ale řeknu vám jednu věc – která se nebude spoustě lidí líbit – bylo mu (Kimovi) jen 26 či 27 roků, když po otcově smrti převzal vládu. Musel se přitom potýkat s velmi tvrdými soupeři, zvlášť generály, ale i dalšími. A přes svůj mladý věk si dokázal udržet moc. Přitom spousta lidí se ho nepochybně snažila moci zbavit, ať už to byl jeho strýc, nebo někteří jiní. On se s tím ale dokázal vypořádat. Takže je to opravdový lišák,“ řekl americký prezident o víkendu.

A série překvapivých výroků pokračovala, když prezident řekl, že by se s vůdcem KLDR rád sešel. „Pokud by pro mě bylo vhodné, aby se s ním setkal, byl bych poctěn,“ šokoval v pondělí Trump při rozhovoru s reportérem Bloombergu.

Situace mezi Spojenými státy a KLDR je přitom vyhrocená už několik měsíců. Amerika na Kim Čong-una tlačí, aby ukončil raketové testy. Severokorejský diktátor odpovídá okázalými vojenskými přehlídkami, kde předvádí zbrojní arzenál a dál pokračuje s testy raket. Američané přitom už k zemi vyslali vojenské posádky a rozmístili i protiraketový systém THAAD. Nejnověji do akce nasadili bombardéry, které se zapojily do společného cvičení s regionálními silami. 

Zvláště tyto případy z poslední doby potvrzují, že se Trump netají náklonností k silným a kontroverzním světovým lídrům. Po dubnovém referendu dokonce ihned telefonicky gratuloval tureckému prezidentovi Erdoganovi, přestože dle mnoha zahraničních pozorovatelů rozšíření prezidentských pravomocí v zemi výrazně potlačí demokracii.

Přestože se zdá, že Trump často jedná impulzivně a téměř zbrkle bez konzultace se svými poradci, podle svého mluvčího Seana Spicera má ale stále situaci pevně v rukou a to, co dělá, má svůj vyšší smysl, který nemusí být zřejmý.

„Myslím, že prezident zná všechny informace o lídrech, se kterými hovoří. Ale na prvním místě ho zajímá, zda dělá všechno, aby chránil své občany a speciálně, aby ekonomicky a diplomaticky izoloval Severní Koreu,“ řekl Trumpův mluvčí.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link