Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump brzdí: Ještě neví, kdy na Sýrii udeří, a rakety jsou jen jedna z možností

Trump brzdí: Ještě neví, kdy na Sýrii udeří, a rakety jsou jen jedna z možností

Bílý dům ve středu večer našeho času korigoval válečný tweet prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém informoval o chystaném raketovém úderu na Sýrii a o tom, že by se na něj Rusko mělo připravit. Trumpova mluvčí uvedla, že prezident zatím nestanovil časový plán útoku, a není tak zřejmé, kdy k němu má dojít. Nasazení raket je podle Washingtonu jen jednou ze zvažovaných variant – a ne všechny jsou vojenské.

Prohlášení koresponduje s tvrzením amerického ministra obrany Jamese Mattise, který dříve informoval o tom, že Pentagon stále analyzuje situaci a je připravený navrhnout vojenské řešení. Možnosti reakce řešil Trumpův bezpečnostní tým, jehož zasedání vedl viceprezident Mike Pence. Jasné závěry však podle mluvčí nepadly. Na stole je celá řada možností včetně nevojenských, raketové údery jsou jen jednou z nich, dodala.

Trump vyvolal rozruch ranním tweetem, ve kterém varoval Rusko – spojence syrského prezidenta Bašára Asada – ať se připraví na americké rakety. „...přijdou, pěkné a nové a 'chytré'! Neměli byste být partnery toho Plynem Vraždícího Zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho,“ psal americký prezident v reakci na prohlášení Rusů, že rakety vypálené na Sýrii budou likvidovat a podobnou akci nenechají bez povšimnutí.

Příčinou vyhrocené situace je víkendový útok v Dúmě, při kterém podle záchranářů operujících na povstaleckém území byly použity chemické zbraně a za který Západ připisuje vinu vládě v Damašku. „Podle prezidenta je za tento útok chemickými zbraněmi odpovědná Sýrie a Rusko,“ uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Takto situaci vidí kromě USA i Velká Británie, jejíž premiérka už signalizovala, že se do vojenské akce zapojí bez ohledu na postoj parlamentu. Podle britského tisku se do oblasti přesouvají britské ponorky. Podle listu Daily Telegraph mají zaujmout pozice, ze kterých budou moci pálit rakety. Londýn o útoku ještě nerozhodl definitivně, chce prý ale být schopný bleskové reakce. S USA jsou i Francie a Německo.

Možné cíle amerického úderu v SýriiMožné cíle amerického úderu v Sýriiautor: Info.cz

Rusko naopak s odvoláním na své experty tvrdí, že se v Dúmě na místě útoku nenašly žádné stopy po zakázaných chemických zbraních a že neexistují svědci. Snahu o nezávislé vyšetření incidentu ale Moskva v Radě bezpečnosti OSN opakovaně blokuje. 

Podle světové zdravotnické organizace mělo příznaky vystavení chemickým zbraním až 500 lidí, místní záchranáři informovali též o desítkách mrtvých, což mají mimo jiné dokládat zveřejněné fotografie a videa.

Prohlášení Bílého domu se očekávalo na konto pondělních Trumpových slov, že do 48 hodin oznámí zásadní rozhodnutí ohledně Sýrie. Jako precedent se přitom nabízel loňský útok, kdy Trump v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu odpálil na syrskou vojenskou základnu Šarját 59 střel Tomahawk ze Středozemního moře.

Analytici si všímají, že tentokrát Trump volí nehledě na vyhrocenou rétoriku zdrženlivější postup a snaží se pro případný úder získat širší mezinárodní podporu, která by mu dodala na legitimitě.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1