Trump brzdí: Ještě neví, kdy na Sýrii udeří, a rakety jsou jen jedna z možností | info.cz

Články odjinud

Trump brzdí: Ještě neví, kdy na Sýrii udeří, a rakety jsou jen jedna z možností

Bílý dům ve středu večer našeho času korigoval válečný tweet prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém informoval o chystaném raketovém úderu na Sýrii a o tom, že by se na něj Rusko mělo připravit. Trumpova mluvčí uvedla, že prezident zatím nestanovil časový plán útoku, a není tak zřejmé, kdy k němu má dojít. Nasazení raket je podle Washingtonu jen jednou ze zvažovaných variant – a ne všechny jsou vojenské.

Prohlášení koresponduje s tvrzením amerického ministra obrany Jamese Mattise, který dříve informoval o tom, že Pentagon stále analyzuje situaci a je připravený navrhnout vojenské řešení. Možnosti reakce řešil Trumpův bezpečnostní tým, jehož zasedání vedl viceprezident Mike Pence. Jasné závěry však podle mluvčí nepadly. Na stole je celá řada možností včetně nevojenských, raketové údery jsou jen jednou z nich, dodala.

Trump vyvolal rozruch ranním tweetem, ve kterém varoval Rusko – spojence syrského prezidenta Bašára Asada – ať se připraví na americké rakety. „...přijdou, pěkné a nové a 'chytré'! Neměli byste být partnery toho Plynem Vraždícího Zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho,“ psal americký prezident v reakci na prohlášení Rusů, že rakety vypálené na Sýrii budou likvidovat a podobnou akci nenechají bez povšimnutí.

Příčinou vyhrocené situace je víkendový útok v Dúmě, při kterém podle záchranářů operujících na povstaleckém území byly použity chemické zbraně a za který Západ připisuje vinu vládě v Damašku. „Podle prezidenta je za tento útok chemickými zbraněmi odpovědná Sýrie a Rusko,“ uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Takto situaci vidí kromě USA i Velká Británie, jejíž premiérka už signalizovala, že se do vojenské akce zapojí bez ohledu na postoj parlamentu. Podle britského tisku se do oblasti přesouvají britské ponorky. Podle listu Daily Telegraph mají zaujmout pozice, ze kterých budou moci pálit rakety. Londýn o útoku ještě nerozhodl definitivně, chce prý ale být schopný bleskové reakce. S USA jsou i Francie a Německo.

Možné cíle amerického úderu v SýriiMožné cíle amerického úderu v Sýriiautor: Info.cz

Rusko naopak s odvoláním na své experty tvrdí, že se v Dúmě na místě útoku nenašly žádné stopy po zakázaných chemických zbraních a že neexistují svědci. Snahu o nezávislé vyšetření incidentu ale Moskva v Radě bezpečnosti OSN opakovaně blokuje. 

Podle světové zdravotnické organizace mělo příznaky vystavení chemickým zbraním až 500 lidí, místní záchranáři informovali též o desítkách mrtvých, což mají mimo jiné dokládat zveřejněné fotografie a videa.

Prohlášení Bílého domu se očekávalo na konto pondělních Trumpových slov, že do 48 hodin oznámí zásadní rozhodnutí ohledně Sýrie. Jako precedent se přitom nabízel loňský útok, kdy Trump v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu odpálil na syrskou vojenskou základnu Šarját 59 střel Tomahawk ze Středozemního moře.

Analytici si všímají, že tentokrát Trump volí nehledě na vyhrocenou rétoriku zdrženlivější postup a snaží se pro případný úder získat širší mezinárodní podporu, která by mu dodala na legitimitě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud