Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump by se chtěl s Kim Čong-unem sejít v květnu. Ten se na schůzku aktivně připravuje, píší média

Trump by se chtěl s Kim Čong-unem sejít v květnu. Ten se na schůzku aktivně připravuje, píší média

Americký prezident Donald Trump očekává, že se sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v květnu nebo počátkem června. Trump to řekl v pondělí novinářům v Bílém domě. Vůdce KLDR Kim Čong-un na pondělní schůzce nejvyšších představitelů vládnoucí Strany práce vůbec poprvé na veřejnosti zmínil "dialog" se Spojenými státy.

"Na schůzce vysokých představitelů Strany práce Kim v pondělí diskutoval o aktuálním vývoji vztahů Severní a Jižní Koreje a o perspektivě dialogu mezi USA a KLDR," napsala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Jihokorejská delegace minulý měsíc oznámila, že tlumočila ve Washingtonu Kimův zájem sejít se co nejdříve s americkým prezidentem Trumpem a Trump pozvání ke schůzce přijal. Kim Čong-un ale zatím informaci, že je připraven se s Trumpem sejít, oficiálně nepotvrdil. Nebylo stanoveno ani přesné místo a čas summitu.

Kim ani v pondělí konkrétně o summitu s americkým prezidentem nemluvil. Podle tiskových agentur se ale Pchjongjang na schůzku aktivně připravuje a nyní je patrné, že je také ochoten informovat své občany o chystaných událostech.

Agentura AP uvedla, že severokorejská oficiální média se doposud prakticky vůbec nezmínila o sérii převratných diplomatických kroků, které Kim od ledna učinil vůči Soulu a Washingtonu.

Severní a Jižní Korea se již dohodly, že jejich vůdci Kim Čong-un a Mun Če-in se sejdou 27. dubna. První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v jihokorejské části obce Pchanmundžom.

Kim v Pekingu

Zatímco o plánovaných summitech s USA a Jižní Koreou severokorejská média nepsala, Kimovu návštěvu v Pekingu minulý měsíc a jeho setkání s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem neopomněla vychválit. Kimova návštěva Číny byla první cestou severokorejského vůdce do zahraničí od roku 2011, kdy se ujal moci.

O summitu s Kimem hovořil v pondělí i šéf Bílého domu. "Setkáme se s nimi někdy v květnu nebo začátkem června... Doufáme, že budeme schopni uzavřít dohodu o denuklearizaci Severní Koreje," řekl Trump novinářům. "Věřím, že nový vztah se bude podstatně lišit od vztahu, který byl (mezi našimi zeměmi) po mnoho let," dodal.

Podle nedělní zprávy listu The Wall Street Journal Severní Korea již přímo Spojeným státům potvrdila, že je připravena jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Analytici ale upozorňují, že pro Severní Koreu a Spojené státy tento pojem znamená radikálně odlišné skutečnosti. Američané vnímají denuklearizaci jako proces, v němž se Severní Korea postupně a ověřitelně vzdá svých jaderných zbraní. Severokorejci mají podle analytiků představu jakési vzájemné dohody, která by kromě požadavku na jaderné odzbrojení KLDR zahrnovala také například odstranění takzvaného jaderného deštníku, kterými USA chrání Japonsko a Jižní Koreu, a stažení amerických vojáků z Jižní Koreje. Spojené státy mají od korejské války z let 1950-1953 na jihokorejském území rozmístěno 28.500 vojáků.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1