Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump by teď volby prohrál, myslí si muž, který předpověděl jeho výhru

Trump by teď volby prohrál, myslí si muž, který předpověděl jeho výhru

Donald Trump před rokem zvítězil v prezidentských volbách. Dokázal by to samé i dnes? Místní volby v některých amerických státech skončily v noci na středu vítězstvím demokratů. Analytici jsou ale opatrní a prezidentovi přisuzují solidní šance. Až na jednoho. Allan Lichtman, který Trumpovu výhru předpověděl, si myslí, že by nyní ve volbách prohrál.

Byl tehdy jedním z mála, kteří Trumpovi věřili. Profesor Allan Lichtman na základě metody 13 klíčů usoudil, že republikánský kandidát porazí demokratickou sokyni Hillary Clintonovou. Klíče zohledňují politická, ekonomická nebo osobnostní kritéria. Jak by na jejich základě Trump dopadl nyní?

„Je pravděpodobně dostatek negativních klíčů k tomu, abychom předpověděli jeho porážku,“ domnívá se Lichtman. Upozorňuje však, že je velice složité převést metodu na hypotetické hlasování. Jeden z jeho klíčů například počítá s výsledkem voleb, které se konají v polovině prezidentova funkčního období.

Proti Trumpovi je například velké množství skandálů a málo úspěchů. Nepomáhají mu ani žebříčky oblíbenosti, v nichž si vede nejhůře z měřených amerických prezidentů. Aktuálně se pohybuje kolem 37,5 procenta. Podle Lichtmana je dokonce stále pravděpodobný impeachment.

Hillary by porazil, proti někomu jinému by mohl prohrát

BBC oslovila vedle Lichtmana i další pětici analytiků. Ti jsou s predikcí opatrnější. Například výzkumná společnost Gallup, která zkoumá Trumpovu podporu na denní bázi, prezidentovu úspěšnou obhajobu nevylučuje.

„Neříkám, že vyhraje. Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit. Možná mu teď popularita trochu upadá, ale když se podíváte na celý obraz od března, není tam dramatická změna. Je nepopulární teď, byl nepopulární tehdy,“ tvrdí Frank Newport, který v Gallupu pracuje jako šéfredaktor.

Zbylá čtveřice oslovených se domnívá, že by Trump nejspíše vyhrál, pokud by se znovu střetl s Hillary Clintonovou. Neuškodil by mu ani skandál s napojením jeho týmu na Rusy. Robert Cahaly ze společnosti Trafalgar Group upozorňuje, že i Clintonová se Rusy zapletla.

Jinému demokratickému kandidátovi ale experti přisuzují větší šance. Podle Helmuta Norportha, profesora politologie na Stony Brook University v New Yorku, jenž také předpověděl Trumpovo loňské vítězství, bude složité vhodného soupeře najít. Musí to být podle něj někdo výjimečný jako Barack Obama.

Vrátí se Obamův stín?

Nejčastěji padá zmínka o bývalém viceprezidentovi právě z Obamova vládnutí Joe Bidenovi. „Můj osobní názor je, že republikáni byli velice šťastní, že Biden nebyl kandidát,“ praví Cahaly s tím, že Biden oslovuje stejné demografické skupiny jako současný prezident.

„Pokud bychom zítra nasadili Donalda Trumpa proti Joe Bidenovi, myslím, že by Biden vyhrál,“ přitakává profesorka Barbara Perryová z Univerzity ve Virginii.

Biden kandidaturu v příštích volbách nevyloučil, ale ani nepotvrdil. Pokud by do souboje s Trumpem nešel, budou demokraté vybírat z méně zvučných jmen. Výsledky úterních lokálních voleb naznačují, že i mezi nimi by se mohl obstojný vyzyvatel najít.

Zřejmě to však ale nebude starosta New Yorku Bill de Blasio. Ten prohlásil, že pokud obhájí mandát v čele americké metropole, kandidovat nebude. V úterý ho do druhého funkčního období zvolilo 66,5 procenta voličů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744