Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump chce s TPP zatlačit na Čínu a ulevit americkým firmám. Návrat k dohodě ale bude složitý

Trump chce s TPP zatlačit na Čínu a ulevit americkým firmám. Návrat k dohodě ale bude složitý

Americká administrativa předvádí další obrat o 180 stupňů. Po letech tvrdé kritiky se prezident Donald Trump chce vrátit k projektu Transpacifického partnerství (TPP), který krátce po nástupu do funkce opustil. TPP má přispět k tlaku na Čínu a zjemnění dopadů obchodní války na americké společnosti. Podle ekonomů jsou podobné smlouvy výhodné, zároveň ale upozorňují, že vyjednávací pozice USA nyní nebude příliš silná.

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že se USA vrátí k projektu Transpacifického partnerství. Slibuje si od toho zvýšení tlaku na Čínu, s níž Spojené státy zabředly do obchodní války poté, co si obě země navzájem zavedly cla na řadu důležitých výrobků.

To má negativní dopady na řadu amerických firem. Snazší přístup na jiné trhy by proto uvítaly jako jistou formu kompenzace. „TPP je v tomto ohledu zásadní dohoda. Musíme si uvědomit, že smlouvu uzavřely státy, které jsou americkými strategickými partnery,“ komentuje úvahu pro INFO.CZ ekonom Michal Mejstřík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Tlak na Čínu

Dohody mezi více státy jsou způsobem, který podle ekonomů může přispět k tlaku na Čínu, aby otevřela svůj trh. Právě uzavřený čínský trh je vedle ochrany duševního vlastnictví nebo velkého obchodního deficitu mezi Washingtonem a Pekingem jedním z důvodů, proč se Trump do obchodní války pustil.

Výhoda TTP v obchodní válce by spočívala ve skutečnosti, že zúčastněným zemím odbourává řadu bariér a vývozcům snižuje náklady. Pokud by se Trump skutečně k TPP vrátil, pomohlo by to například americkým farmářům. Ti nyní dodávají své zboží do Japonska podstatně dráž než jejich kolegové z Austrálie.

„Vizí je nastavit rámec, kterému se Čína bude muset případně přizpůsobit,“ nastiňuje ekonom David Autor z Massachusettského technologického institutu, jakým směrem se úvahy americké administrativy ubírají.

Návrat „katastrofy“

Trumpův návrat k TPP je ale překvapivý. Prezident dohodu, kterou uzavřel v roce 2015 jeho předchůdce Barack Obama spolu s jedenácti dalšími zeměmi, dlouhodobě kritizoval. Ještě jako kandidát ji označil za katastrofu a zavázal se, že ji první den ve funkci zruší. Nakonec tak učinil po třech dnech v úřadu.

Z TPP se stala vlajková loď Trumpových změn. Šéf Bílého domu prohlašoval, že místo podobných dohod vsadí na bilaterální jednání. „Ukazuje se však, že vypovědět TPP byla chyba. USA v minulosti tyto dohody podporovaly. Na globálním trhu usnadňují obchod mezi státy,“ prohlásil Mejstřík.

Trump nyní dává TPP další šanci. Snadné to s návratem ale mít nebude. Zbylé země se po odchodu USA dohodly na nové podobě smlouvy. Nyní Američané znovu přichází a z Bílého domu se ozývá požadavek, aby pro ně podmínky byly daleko výhodnější než kdy dříve.

„Původní členové strávili pět dlouhých a bolestivých let vyjednáváním dohody, kterou USA nechaly u oltáře. Následní strávili další dlouhý rok prací na změnách, aby byl její text přijatelný pro všechny. Nikdo z nich pravděpodobně nebude mít náladu zvažovat nové americké požadavky,“ domnívá se ekonomka Deborah Elmsová z Asijského obchodního centra v Singapuru.

Její slova potvrzují i dosavadní reakce jednotlivých účastníků dohody. Vyloženě odmítavé stanovisko k případnému návratu USA sice nemají, že bude složité dojednat přijatelné změny, už však daly najevo Japonsko, Nový Zéland nebo Austrálie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744