Články odjinud

Trump chce svůj Svatý grál. Poradci chystají strategii, která zaručí mír na Blízkém východě

Trump chce svůj Svatý grál. Poradci chystají strategii, která zaručí mír na Blízkém východě

Poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují konkrétní plán, který by měl ukončit několik dekád válek, bojů, konfliktů i politického napětí mezi Izraelem a palestinskou samosprávou. Trump věří, že se mu především díky jeho diplomatickým schopnostem podaří uspět tam, kde připustili porážku i mnozí jeho předchůdci - chce, aby se mír na Blízkém východě stal triumfálním odkazem jeho prvního prezidentského období. A teď na tom po měsících příprav začíná aktivně pracovat. Má šanci uspět?

I pro megalomanského Donalda Trumpa, který se při každé příležitosti neváhá holedbat svými diplomatickými kvalitami, se jedná o pomyslný Svatý grál. Zprostředkování trvale udržitelného míru mezi Izraelci a Palestinci je mise, na které si již vylámalo zuby mnoho prezidentů a jejich ministrů zahraničí. Jenže Trump podle komentátorů není úplně bez šancí.

Současnému hlavě USA hraje do karet řada okolností, které by mohly posunout jazýček vah v jeho prospěch. Mezi ně patří především současná pozice některých arabských států, které jsou ochotny s Izraelem vyjednávat a dekády trvající otázku vyřešit. Místo Izraele samotného je totiž aktuálně více trápí šíitský Írán a jeho silové ambice.

„Hvězdy jsou v tomto ohledu opravdu Trumpovi a jeho týmu příznivě nakloněny,“ tvrdí Nimrod Novik, bývalý politický poradce izraelského expremiéra Šimona Perese. „Dvě klíčové otázky nyní jsou, zda se izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodne takovouto dohodu přijmout a zda Donald Trump bude chtít do zprostředkování trvalého míru investovat svůj politický kapitál,“ dodává Novik.

Jenže Trump to podle všeho vážně opravdu myslí. Už jenom tím, že do čela týmu velkého blízkovýchodního smíření postavil svého zetě Jareda Kushnera dal najevo, že je pro něj tento region a jeho stabilita klíčová. Kromě Kushnera tvoří jádro poradců zpracovávajících plán Jason Greenblatt, hlavní Trumpův vyjednavač, poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Dina Powellová a americký velvyslanec v Izraeli David Friedman.

„V posledních měsících jsme strávili opravdu hodně času nasloucháním Izraelům, Palestincům i klíčovým osobnostem regionu,“ komentuje situaci pro New York Times Jason Greenblatt. „Nemáme však nyní v plánu zveřejňovat předpokládaný časový průběh nebo konkrétní nápady, jak dohody dosáhnout. Rád bych však zmínil, že naším cílem je zprostředkování mírové dohody, ne diktování jejích podmínek. Chceme, aby tento mír byl trvající, zlepšil životy Izraelců a Palestinců a pomohl vylepšit bezpečnostní situaci v regionu,“ dodává Greenblatt. Přestože k blízkovýchodního plánu jeho týmu mnoho informací zatím není, analytici se domnívají, že půjde o nějakou formu zřízení dvou států. 

Trumpovu týmu se jejich práce navenek daří. „Snaží se myslet mimo zavedené cesty,“ ocenil jejich práci minulý měsíc premiér Netanjahu. Pochvalné hlasy však přicházely i z opačné strany barikády, a to i přesto, že tři ze čtyř členů užšího týmu jsou ortodoxní Židé. „Věříme, že toto je historická možnost a velmi podporujeme snahy a investice Donalda Trumpa do lepší budoucnosti,“ řekl Husan Zomlot, zástupce palestinské samosprávy ve Washingtonu.

Nicméně mimo záznam diplomaté přiznávají, že Trump i jeho spolupracovníci jsou stále ohledně Blízkého východu naivní a jejich přístup je neefektivní. Podle blízkovýchodního vyjednavače Dennise Rosse je třeba, aby předem vzniknul legitimní a velmi propracovaný plán budoucího uspořádání. „Pokud jenom budete pokračovat ve vyjednávání, tam, kde se skončilo, nikdo to nebude brát vážně. Musíte lidem ukázat, že něco je nyní jinak než během předešlých vyjednávání, která nikam nevedla,“ tvrdí Ross. Otázku rovněž vyvolává pozice lídrů obou blízkovýchodních celků. Benjamin Netanjahu totiž čelí vyšetřování kvůli korupci a Mahmúd Abbás se zase musí vyrovnat se silnou vnitřní opozici. Takové maličkosti však Trumpa a jeho tým nezastaví. 

 

 

Články odjinud