Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump chce svůj Svatý grál. Poradci chystají strategii, která zaručí mír na Blízkém východě

Trump chce svůj Svatý grál. Poradci chystají strategii, která zaručí mír na Blízkém východě

Poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují konkrétní plán, který by měl ukončit několik dekád válek, bojů, konfliktů i politického napětí mezi Izraelem a palestinskou samosprávou. Trump věří, že se mu především díky jeho diplomatickým schopnostem podaří uspět tam, kde připustili porážku i mnozí jeho předchůdci - chce, aby se mír na Blízkém východě stal triumfálním odkazem jeho prvního prezidentského období. A teď na tom po měsících příprav začíná aktivně pracovat. Má šanci uspět?

I pro megalomanského Donalda Trumpa, který se při každé příležitosti neváhá holedbat svými diplomatickými kvalitami, se jedná o pomyslný Svatý grál. Zprostředkování trvale udržitelného míru mezi Izraelci a Palestinci je mise, na které si již vylámalo zuby mnoho prezidentů a jejich ministrů zahraničí. Jenže Trump podle komentátorů není úplně bez šancí.

Současnému hlavě USA hraje do karet řada okolností, které by mohly posunout jazýček vah v jeho prospěch. Mezi ně patří především současná pozice některých arabských států, které jsou ochotny s Izraelem vyjednávat a dekády trvající otázku vyřešit. Místo Izraele samotného je totiž aktuálně více trápí šíitský Írán a jeho silové ambice.

„Hvězdy jsou v tomto ohledu opravdu Trumpovi a jeho týmu příznivě nakloněny,“ tvrdí Nimrod Novik, bývalý politický poradce izraelského expremiéra Šimona Perese. „Dvě klíčové otázky nyní jsou, zda se izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodne takovouto dohodu přijmout a zda Donald Trump bude chtít do zprostředkování trvalého míru investovat svůj politický kapitál,“ dodává Novik.

Jenže Trump to podle všeho vážně opravdu myslí. Už jenom tím, že do čela týmu velkého blízkovýchodního smíření postavil svého zetě Jareda Kushnera dal najevo, že je pro něj tento region a jeho stabilita klíčová. Kromě Kushnera tvoří jádro poradců zpracovávajících plán Jason Greenblatt, hlavní Trumpův vyjednavač, poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Dina Powellová a americký velvyslanec v Izraeli David Friedman.

„V posledních měsících jsme strávili opravdu hodně času nasloucháním Izraelům, Palestincům i klíčovým osobnostem regionu,“ komentuje situaci pro New York Times Jason Greenblatt. „Nemáme však nyní v plánu zveřejňovat předpokládaný časový průběh nebo konkrétní nápady, jak dohody dosáhnout. Rád bych však zmínil, že naším cílem je zprostředkování mírové dohody, ne diktování jejích podmínek. Chceme, aby tento mír byl trvající, zlepšil životy Izraelců a Palestinců a pomohl vylepšit bezpečnostní situaci v regionu,“ dodává Greenblatt. Přestože k blízkovýchodního plánu jeho týmu mnoho informací zatím není, analytici se domnívají, že půjde o nějakou formu zřízení dvou států. 

Trumpovu týmu se jejich práce navenek daří. „Snaží se myslet mimo zavedené cesty,“ ocenil jejich práci minulý měsíc premiér Netanjahu. Pochvalné hlasy však přicházely i z opačné strany barikády, a to i přesto, že tři ze čtyř členů užšího týmu jsou ortodoxní Židé. „Věříme, že toto je historická možnost a velmi podporujeme snahy a investice Donalda Trumpa do lepší budoucnosti,“ řekl Husan Zomlot, zástupce palestinské samosprávy ve Washingtonu.

Nicméně mimo záznam diplomaté přiznávají, že Trump i jeho spolupracovníci jsou stále ohledně Blízkého východu naivní a jejich přístup je neefektivní. Podle blízkovýchodního vyjednavače Dennise Rosse je třeba, aby předem vzniknul legitimní a velmi propracovaný plán budoucího uspořádání. „Pokud jenom budete pokračovat ve vyjednávání, tam, kde se skončilo, nikdo to nebude brát vážně. Musíte lidem ukázat, že něco je nyní jinak než během předešlých vyjednávání, která nikam nevedla,“ tvrdí Ross. Otázku rovněž vyvolává pozice lídrů obou blízkovýchodních celků. Benjamin Netanjahu totiž čelí vyšetřování kvůli korupci a Mahmúd Abbás se zase musí vyrovnat se silnou vnitřní opozici. Takové maličkosti však Trumpa a jeho tým nezastaví. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1