Trump jako světový policajt. Po útoku na Sýrii vysílá ke KLDR válečnou loď | info.cz

Články odjinud

Trump jako světový policajt. Po útoku na Sýrii vysílá ke KLDR válečnou loď

Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Přesun přichází ve chvíli sílících vojenských provokací severokorejského režimu, na něž hodlá americký prezident Donald Trump rázně reagovat.

Sotva odezněla salva 59 střel Tomahawk, které Donald Trump nechal vypálit na Sýrii, podniká americká armáda další manévr, který poutá pozornost. K břehům totalitní KLDR vysílá jasný vzkaz - válečnou loď s doprovodem.

Útočná skupina Carl Vinson, která je tvořena stejnojmennou letadlovou lodí, torpédoborcem a menším bojovým plavidlem, zamíří od břehů Singapuru, kde v současnosti kotví, do blízkosti KLDR.

Severní Korea v posledních týdnech provedla několik raketových testů, které znepokojily americké spojence v oblasti, Jižní Koreu a Japonsko. Poslední se odehrál v polovině týdne, jen krátce před návštěvou čínského prezidenta v USA.

Trump před pátečním setkáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem uvedl, že jej hodlá přesvědčit, aby Peking přispěl k řešení hrotící se situace. Pokud však Čína, která má na KLDR patrně největší vliv, nebude spolupracovat, USA si podle Trumpa poradí samy. Jako důkaz pro toto tvrzení analytici vidí načasování amerického útoku na syrskou vojenskou základnu, které Trump nařídil v době Siovy návštěvy v USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud