Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump kárá spojence v Evropě, doma mezitím utrpěl další ránu. „Protimuslimský“ dekret zůstane zmrazený

Trump kárá spojence v Evropě, doma mezitím utrpěl další ránu. „Protimuslimský“ dekret zůstane zmrazený

Federální odvolací soud v americkém Richmondu ponechal pozastavený kontroverzní exekutivní výnos prezident Donalda Trumpa, který zakazoval lidem ze šesti převážně muslimských zemí vstup do USA. Soudci v poměru 10:3 rozhodli, že Trump nemá absolutní kontrolu nad tím, kdo do země vstupuje, a jeho plán nemá takový význam pro bezpečnost Američanů, jak Bílý dům tvrdí. Pro Trumpovu administrativu se jedná o další citelnou prohru v klíčovém tématu. Prezidenta zpráva zastihla v zahraničí, účastní se poprvé summitu NATO v Bruselu.

Odvolací soud v Richmondu se sporem začal zabývat na začátku května. Posuzoval rozhodnutí soudu v Marylandu, který platnost Trumpova dekretu pozastavil na 90 dnů.

Obdobné rozhodnutí teď čeká i odvolací soud v Seattlu, jehož tříčlenný senát se má vyslovit k březnovému blokačnímu verdiktu soudu z havajského Honolulu, který pod odvolací soud v Seattlu územně spadá.

Trump v nové verzi výnosu dočasně zakázal občanům Íránu, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu vstup na území USA. Spor se vede hlavně o to, jakými argumenty vláda USA restriktivní opatření zdůvodňuje.

Odpůrci zákazu odkazují na předvolební hesla a výroky Donalda Trumpa, v nichž budoucí prezident tvrdě útočil na muslimy. To údajně dokazuje, že motivem zákazu byla náboženská nesnášenlivost.

Zastánci Trumpova rozhodnutí tvrdí, že zákaz není namířen proti muslimům, ale proti teroristům a státům, které je podporují. Země ze seznamu přitom s teroristickými útoky nemají vesměs nic společného, naopak jiné, odkud teroristé prokazatelně přicházejí a kde mají USA obchodní zájmy, na seznamu chybí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1