Trump kvůli migraci poslal výhružný vzkaz demokratům: Jsem připraven ochromit vládu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump kvůli migraci poslal výhružný vzkaz demokratům: Jsem připraven ochromit vládu

Trump kvůli migraci poslal výhružný vzkaz demokratům: Jsem připraven ochromit vládu

Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil, že je připraven ochromit činnost federální vlády, pokud demokraté odmítnou hlasovat pro jeho návrhy řešení imigrace, včetně stavby zdi na americko-mexické hranici. Informovala o tom agentura AP. Vláda má financování schválené jen do 30. září, na dalším se musí dohodnout prezident a Kongres.

„Byl bych ochoten ochromit činnost vlády, pokud nás demokraté nepodpoří hlasy pro pohraniční bezpečnost, která zahrnuje i zeď!“ napsal dnes americký prezident na twitteru. Spojené státy podle něj musí přejít na systém imigrace založený na zásluhách. Vyzval také ke zrušení vízové loterie. „Potřebujeme, aby do naší země přicházeli skvělí lidé,“ dodal.

Financování federální vlády je v současnosti schválené do 30. září. Prezident Trump jej navzdory výhradám podepsal na konci března.

V následujících dnech by se měl Trump sejít s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem a vůdcem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem, aby jednal o podzimní legislativní agendě. McConnell tento týden připustil, že by se financování federální vlády nemuselo podařit vyřešit před listopadovými parlamentními volbami. Vybírat se v nich budou všichni sněmovní poslanci a třetina senátorů.

Takzvaný shutdown, kdy federální vláda zůstala kvůli politickému patu bez financí, nastal v USA na konci ledna a na několik hodin také na počátku února. Za prezidenta Baracka Obamy v roce 2013 trval asi dva týdny.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyINFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyautor: INFO.CZ

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.