Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump má prst na spoušti. Zrušil zahraniční cestu a bude trestat Asada. Jak ostrý bude konflikt s Rusy?

Trump má prst na spoušti. Zrušil zahraniční cestu a bude trestat Asada. Jak ostrý bude konflikt s Rusy?

Americká reakce na možný chemický útok v Sýrii je na spadnutí. Prezident USA Donald Trump zrušil cestu na nadcházející summit Amerik v peruánské Limě a chce osobně dohlížet na reakci Washingtonu na dění v Sýrii. Spekuluje se, že po konzultacích s generály přikročí k preciznímu vojenskému úderu. Situace se v zemi vyhrotila po údajném chemickém útoku na město Dúmá, z nějž je obviňována vláda syrského prezidenta Bašára Asada. Rusko se svého spojence zastává a tvrdí, že se žádný chemický útok nestal. Tady jsou klíčové otázky a odpovědi pro příští hodiny a dny.

Jak se Trump nakonec rozhodne?

V tuto chvíli lze jen spekulovat. Z prezidentových výroků – ještě silnějších, než je u něj obvyklé – se ale zdá, že je reálné použití vojenské síly.

A nemusí jít jen o omezený útok, které Donald Trump už jednou nařídil. Americké námořnictvo 7. dubna 2017 zaútočilo šesti desítkami střel Tomahawk na syrskou základnu Šarját. Učinilo tak v odvetě za chemický útok ze 4. dubna, který podle všeho syrské vládní letectvo provedlo na Chán Šajchún – režimní piloti startovali právě ze Šarjátu.

Tentokrát je patrně ve hře i delší ofenzíva. Trump totiž hovoří o mezinárodní akci, která by dodala útoku nejen potřebnou sílu, ale především větší legitimitu.

Odkud USA a jejich spojenci možný útok povedou? A kdy?

Americký torpédoborec Donald Cook vyzbrojený střelami Tomahawk je teď ve vzdálenosti 100 kilometrů od syrského pobřeží, kde se také nachází jedna z ruských základen. Poblíž je i další a stejně vyzbrojený torpédoborec Laboon.

Pokud se Trump k akci odhodlá, experti odhadují, že proběhne zítra v časných ranních hodinách nebo během několika následujících dní.

Možné útoky zakázanými látkami v Sýrii (situace k dubnu 2018)

Jaké cíle bude případná koalice volit?

Pokud opravdu udeří, tak jistě na vojenské cíle: letiště, základny a další objekty. Jejich případný výběr bude klíčový pro další pokračování čerstvé krize. Syrská vláda a její armáda nyní nejsou ve své zemi suverénními pány, řadu základen a letišť ovládají Rusové nebo Íránci a šíitské milice s Teheránem spojené.

Pokud při americké operaci zemře větších počet cizinců, hrozí eskalace konfliktu a teoreticky i útok na dva tisíce Američanů, kteří se nacházejí na kurdském severu Sýrie.

O očekávaném výběru spojeneckých cílů svědčí zaznamenané pohyby syrských jednotek a jejich spojenců. Z Búkamálu na syrsko-irácké hranici už odešel jak íránský personál, tak členové spřízněného šíitského Hizballáh.

Kdo se k případné vojenské akci může připojit?

Trump situaci už nejméně dvakrát konzultoval s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, podporu americké odvetě vyjádřila také Británie a další spojenci ze Západu i Blízkého východu. Americký ministr obrany James Mattis během návštěvy katarského Daúhá prohlásil, že USA svou reakci na syrský chemický útok probírá se „širokou škálou partnerů, Katarem počínaje a členy NATO konče“. Kromě západních spojenců totiž ochotu k útoku naznačuje i Saúdská Arábie a další sunnitské země Zálivu.

Německá kancléřka Angela Merkelová na toto téma telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, lze tedy očekávat, že to bude právě ona, kdo západní alianci zprostředkuje kremelské postoje. Z kancléřčiných výroků je ale zřejmé, že sdílí západní názor na to, kdo je za incident odpovědný.

Sýrie (březen/duben 2018)

Jak reaguje Rusko, patron syrského režimu? Očekává střet s USA?

Stále asertivnější Rusko varovalo USA před „vážnými následky“. Náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov označil možný americký zásah v Sýrii za „absolutně nepřijatelný“, znovu před ním USA varoval a vyjádřil naději, že Trump útok nenařídí.

Obecně od nižších ruských politiků zaznívá koordinovaný bojový ryk, opravdoví lídři země jsou přece jen zdrženlivější. Kupříkladu prezident Vladimir Putin varoval kancléřku Merkelovou před provokací od syrské opozice. Ta je podle proruských politiků a novinářů před drtivou porážkou, proto sama zinscenovala útok v městě Dúmá, aby na svoji stranu získala mezinárodní mínění. Rusko tvrdí, že jeho experti na místě nenašli žádné stopy po chemikáliích a ani svědky, kteří by úder potvrdili. To je v ostrém rozporu se záběry a fotografiemi, které zveřejnili povstalečtí záchranáři.

Má Trump pro útok podporu v USA? A na Blízkém východě?

Mezi politickými špičkami spíše ano.

Jeho vnitrostranický kritik, republikánský senátor John McCain jej nedávno kritizoval za laxní přístup k Sýrii poté, co Trump oznámil „co nejrychlejší“ stažení amerických vojáků ze severu země. Tam asi dva tisíce Američanů bojují společně se syrskými Kurdy proti extremistům z Islámského státu. McCain uvedl, že právě Trumpův výrok o stažení jednotek ze Sýrie povzbudil Bašára Asada k chemickému útoku v Dúmě.

Trumpovi by navíc útokem proti Bašáru Asadovi mohl posílit existující americká spojenectví a získat argument proti domácí m kritikům. Syrský prezident poskytl v Sýrii zázemí šíitskému Íránu, který je geopolitickým nepřítelem sunnitské Saúdské Arábie a Izrael jej považuje za hlavní hrozbu své bezpečnosti. Úder proti Damašku je zároveň políčkem Moskvě, se kterou podle svých kritiků Trump skrze své blízké udržoval před prezidentskými volbami přinejmenším nadstandardní vztahy.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1