Válka v Sýrii: Trump kvůli útoku zrušil zahraniční cestu, zvažuje reakci USA | info.cz

Články odjinud

Trump má prst na spoušti. Zrušil zahraniční cestu a bude trestat Asada. Jak ostrý bude konflikt s Rusy?

Americká reakce na možný chemický útok v Sýrii je na spadnutí. Prezident USA Donald Trump zrušil cestu na nadcházející summit Amerik v peruánské Limě a chce osobně dohlížet na reakci Washingtonu na dění v Sýrii. Spekuluje se, že po konzultacích s generály přikročí k preciznímu vojenskému úderu. Situace se v zemi vyhrotila po údajném chemickém útoku na město Dúmá, z nějž je obviňována vláda syrského prezidenta Bašára Asada. Rusko se svého spojence zastává a tvrdí, že se žádný chemický útok nestal. Tady jsou klíčové otázky a odpovědi pro příští hodiny a dny.

Jak se Trump nakonec rozhodne?

V tuto chvíli lze jen spekulovat. Z prezidentových výroků – ještě silnějších, než je u něj obvyklé – se ale zdá, že je reálné použití vojenské síly.

A nemusí jít jen o omezený útok, které Donald Trump už jednou nařídil. Americké námořnictvo 7. dubna 2017 zaútočilo šesti desítkami střel Tomahawk na syrskou základnu Šarját. Učinilo tak v odvetě za chemický útok ze 4. dubna, který podle všeho syrské vládní letectvo provedlo na Chán Šajchún – režimní piloti startovali právě ze Šarjátu.

Tentokrát je patrně ve hře i delší ofenzíva. Trump totiž hovoří o mezinárodní akci, která by dodala útoku nejen potřebnou sílu, ale především větší legitimitu.

Odkud USA a jejich spojenci možný útok povedou? A kdy?

Americký torpédoborec Donald Cook vyzbrojený střelami Tomahawk je teď ve vzdálenosti 100 kilometrů od syrského pobřeží, kde se také nachází jedna z ruských základen. Poblíž je i další a stejně vyzbrojený torpédoborec Laboon.

Pokud se Trump k akci odhodlá, experti odhadují, že proběhne zítra v časných ranních hodinách nebo během několika následujících dní.

Možné útoky zakázanými látkami v Sýrii (situace k dubnu 2018)

Jaké cíle bude případná koalice volit?

Pokud opravdu udeří, tak jistě na vojenské cíle: letiště, základny a další objekty. Jejich případný výběr bude klíčový pro další pokračování čerstvé krize. Syrská vláda a její armáda nyní nejsou ve své zemi suverénními pány, řadu základen a letišť ovládají Rusové nebo Íránci a šíitské milice s Teheránem spojené.

Pokud při americké operaci zemře větších počet cizinců, hrozí eskalace konfliktu a teoreticky i útok na dva tisíce Američanů, kteří se nacházejí na kurdském severu Sýrie.

O očekávaném výběru spojeneckých cílů svědčí zaznamenané pohyby syrských jednotek a jejich spojenců. Z Búkamálu na syrsko-irácké hranici už odešel jak íránský personál, tak členové spřízněného šíitského Hizballáh.

Kdo se k případné vojenské akci může připojit?

Trump situaci už nejméně dvakrát konzultoval s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, podporu americké odvetě vyjádřila také Británie a další spojenci ze Západu i Blízkého východu. Americký ministr obrany James Mattis během návštěvy katarského Daúhá prohlásil, že USA svou reakci na syrský chemický útok probírá se „širokou škálou partnerů, Katarem počínaje a členy NATO konče“. Kromě západních spojenců totiž ochotu k útoku naznačuje i Saúdská Arábie a další sunnitské země Zálivu.

Německá kancléřka Angela Merkelová na toto téma telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, lze tedy očekávat, že to bude právě ona, kdo západní alianci zprostředkuje kremelské postoje. Z kancléřčiných výroků je ale zřejmé, že sdílí západní názor na to, kdo je za incident odpovědný.

Sýrie (březen/duben 2018)

Jak reaguje Rusko, patron syrského režimu? Očekává střet s USA?

Stále asertivnější Rusko varovalo USA před „vážnými následky“. Náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov označil možný americký zásah v Sýrii za „absolutně nepřijatelný“, znovu před ním USA varoval a vyjádřil naději, že Trump útok nenařídí.

Obecně od nižších ruských politiků zaznívá koordinovaný bojový ryk, opravdoví lídři země jsou přece jen zdrženlivější. Kupříkladu prezident Vladimir Putin varoval kancléřku Merkelovou před provokací od syrské opozice. Ta je podle proruských politiků a novinářů před drtivou porážkou, proto sama zinscenovala útok v městě Dúmá, aby na svoji stranu získala mezinárodní mínění. Rusko tvrdí, že jeho experti na místě nenašli žádné stopy po chemikáliích a ani svědky, kteří by úder potvrdili. To je v ostrém rozporu se záběry a fotografiemi, které zveřejnili povstalečtí záchranáři.

Má Trump pro útok podporu v USA? A na Blízkém východě?

Mezi politickými špičkami spíše ano.

Jeho vnitrostranický kritik, republikánský senátor John McCain jej nedávno kritizoval za laxní přístup k Sýrii poté, co Trump oznámil „co nejrychlejší“ stažení amerických vojáků ze severu země. Tam asi dva tisíce Američanů bojují společně se syrskými Kurdy proti extremistům z Islámského státu. McCain uvedl, že právě Trumpův výrok o stažení jednotek ze Sýrie povzbudil Bašára Asada k chemickému útoku v Dúmě.

Trumpovi by navíc útokem proti Bašáru Asadovi mohl posílit existující americká spojenectví a získat argument proti domácí m kritikům. Syrský prezident poskytl v Sýrii zázemí šíitskému Íránu, který je geopolitickým nepřítelem sunnitské Saúdské Arábie a Izrael jej považuje za hlavní hrozbu své bezpečnosti. Úder proti Damašku je zároveň políčkem Moskvě, se kterou podle svých kritiků Trump skrze své blízké udržoval před prezidentskými volbami přinejmenším nadstandardní vztahy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud