Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump maže další pozůstatek Obamovy vlády. Likviduje prokurátory z jeho éry

Trump maže další pozůstatek Obamovy vlády. Likviduje prokurátory z jeho éry

Trumpova administrativa se rozhodla k rázným změnám mezi prokurátory. Krátce po tom, co ministr spravedlnosti Jeff Sessions vyzval desítky těch, kteří jsou spjatí s vládou Baracka Obamy, aby rezignovali, začaly padat vyhazovy. Odvolán byl jeden z nejvlivnějších státních zástupců, newyorský Preet Bharara. Informoval o tom The Washington Post.

Bharara odmítl uposlechnout výzvu ministra Sessionse, který na prokurátory apeloval a tlačil je k rezignaci. O pár hodin později ho tento vzdor stál místo.

„Nerezignoval jsem. Před pár okamžiky jsem byl vyhozen,“ uvedl prokurátor na twitteru. Washington Post poznamenává, že tlak Trumpovy administrativy míří na „zbývající“ státní zástupce z Obamových dob.

Obdobná výměna bývá podle deníku při střídání vlád obvyklá. Páteční výzva se týkala 46 státních zástupců, kteří ve funkci zůstávali. Někoho ale zaráží její ráznost a rychlá změna v přístupu. Tím spíš, že Bharara absolvoval před časem schůzku s Donaldem Trumpem, kde souhlasil s tím, že prezidentovi vyhoví a ve funkci zůstane.

Bharara měl podle Washington Post zásadní význam ve vyšetřování korupce, lidí spojených s mezinárodním terorismem a citlivých politických kauz.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1