Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump může být zatím v klidu. Mueller ho kvůli ruskému ovlivňování voleb stíhat nehodlá

Trump může být zatím v klidu. Mueller ho kvůli ruskému ovlivňování voleb stíhat nehodlá

Americký prezident Donald Trump může být zatím v klidu. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller informoval podle listu Washington Post na začátku března Trumpovy právníky, že šéfa Bílého domu zatím nehodlá stíhat. Trump však dál zůstává předmětem vyšetřování.

Washington Post se odkazuje na tři zdroje obeznámené s Muellerovým sdělením. Informátoři deníku prozradili, že Mueller popsal Trumpa jako předmět vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016. To však znamená jen to, že v případu hraje roli, nikoli že se provinil.

Mueller údajně připravuje zprávu o prezidentových krocích v úřadu a možném bránění spravedlnosti. Chce se více dozvědět o okolnostech, které provázely odvolání Jamese Comeyho z pozice ředitele FBI či odstoupení někdejšího hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna, jenž z Bílého domu odešel po 24 dnech ve funkci. Prověřit chce také prezidentovy snahy dotlačit k rezignaci ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Zvláštní vyšetřovatel zopakoval, že Trumpa potřebuje vyslechnout, aby si ujasnil, zda měl nějaký záměr mařit vyšetřování. Dal najevo, že prezidentova výpověď mu umožní tuto část případu ukončit.

Muellerovo vyjádření vyvolalo podle zdrojů Washington Post tření uvnitř týmu Trumpových poradců. Části z nich se ulevilo a vykládají si ho jako ujištění, že prezident je pouze v malém ohrožení. Jiní lidé se však obávají, že se Trump může dostat do problémů po své výpovědi.

Odmítnout výpověď radila Trumpovi část jeho právníků už dříve. Strachovali se, že prostořeký prezident může vyšetřovatelům zalhat, což by mu v jeho pozici přitížilo. Sám Trump prohlásil, že je ochotný se s Muellerem sejít.

Tým šéfa Bílého domu očekává, že se vyšetřovatelé budou zajímat například o schůzky prezidentova okolí s Rusy. Problémy by v tomto ohledu mohli mít například Trumpův syn Donald junior či zeť a jeden z hlavních poradců Jared Kushner. Oba se v červnu 2016 sešli s ruskou právničkou s údajnými vazbami na Kreml Nataljí Veselnickou v domnění, že jim předá kompromitující materiály na tehdejší Trumpovu protikandidátku ve volbách Hillary Clintonovou.

Trump v posledních týdnech přišel o svého právníka Johna Dowda, který ho v tzv. ruské kauza zastupoval. Nového obhájce zatím nesehnal. Prezident se k informacím Washington Post nevyjádřil. Advokát Bílého domu Ty Cobb řekl, že komunikaci s prezidentem nebo zvláštním vyšetřovatelem neprobírá.

Muellerův tým už vznesl obvinění proti 19 lidem. Mezi nimi je 13 Rusů, ale také někdejší Trumpovi spolupracovníci Paul Manafort, Michael Flynn, Rick Gates a George Papadopoulos. Prvním odsouzeným je nizozemský právník Alex van der Zwaan, který se přiznal, že lhal agentům FBI. Federální soud ve Washingtonu ho v úterý poslal na 30 dní do vězení.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1