Články odjinud

Trump může slavit. Nejvyšší soud povolil v plném rozsahu protiimigrační dekret

Trump může slavit. Nejvyšší soud povolil v plném rozsahu protiimigrační dekret

Nejvyšší soud povolil administrativě prezidenta Donalda Trumpa plně uplatňovat dekret, kterým zakazuje vstup do země obyvatelům osmi zemím, z nich šest je většinově muslimských, pokud tam nemají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby. Informovala o tom CNN. Dekret tak platí i přes probíhající soudní spory. 

Takzvané exekutivní nařízení, jímž zakázal vydávání víz občanům osmi států - Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely, vydal americký prezident na konci září. Šlo už o jeho třetí verzi, protože předešlé dvě narazily u amerických soudů. Bílý dům se ale nevzdal a znění dekretu přepracoval tak, aby odvrátil výhrady právníků.

A podařilo se. Podle CNN je dnešní rozhodnutí Nejvyššího soudu první, které povolilo plný výkon Trumpova dekretu. Sedm z devíti soudců tak zřejmě vnímají posun od předešlých dvou nevyhovujících verzí a dle CNN se tak zvyšuje pravděpodobnost, že dekret bude platit i nadále. Nařízení v předešlých měsících částečně zablokovaly federální soudy na Havaji, v Marylandu a ve státě Washington. Trumpova administrativa se však proti jejich rozhodnutí odvolala a spor tak řeší odvolací soudy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud