Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump na Twitteru vyhrožoval bývalému řediteli FBI, agenti se bojí zásahů do vyšetřování

Trump na Twitteru vyhrožoval bývalému řediteli FBI, agenti se bojí zásahů do vyšetřování

Odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho dál budí rozruch. I přes ujištění prozatímního šéfa zpravodajské služby se někteří agenti bojí, že krok prezidenta Donalda Trumpa ohrozí vyšetřování kauz. Konkrétně sledovaného případu, ve kterém jde o podezření, že Trumpovo okolí udržovalo vazby s Ruskem. Prezident mezitím Comeymu hrozí na Twitteru.

Obavy vyšetřovatelů popsal server The Daily Beast, s nímž mluvili dva bývalí zaměstnanci FBI. Podle nich se agenti kontrarozvědky po Comeyho odchodu bojí, že vyšetřování ruského vlivu může být odsunuto na vedlejší kolej a oni sami budou přeřazeni na jinou práci.

Jejich pochyby podpořil v rozhovoru s televizí NBC i sám prezident. „Když jsem se rozhodl, řekl jsem si, že tahle záležitost s Ruskem je jen uměle vytvořenou kauzou, která má dát demokratům výmluvu, proč prohráli volby, které měli vyhrát,“ komentoval situaci Trump.

Hlava státu následně publikovala výhružný tweet směrem ke Comeymu. „Ať raději doufá, že nejsou žádné nahrávky naší konverzace před tím, než začal vynášet do médií,“ napsal Trump na sociální síti.

Podle bývalého vysoce postaveného zaměstnance FBI není pochyb, že vyšetřování bude rozmetáno. „Těžko si představit, že ho zastaví, ale rozhodně ho budou narušovat,“ tvrdí zdroj, který tak podpořil obavy z možných politických zásahů.

Prozatimní ředitel FBI Andrew McCabe před senátní komisí ujišťoval, že vyšetřování nic neohrozí. Jeho řeč však agenty příliš neuklidnila. Ve Washingtonu panuje shoda, že také McCabe svoji pozici brzy opustí.

A nejde jen o něj. V ohrožení je také zástupce ředitele David Bowdich, jenž hrál zásadní roli ve vyšetřování, které vedlo k rezignaci Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Trump chce navíc některé další zaměstnance nahradit jemu loajálními lidmi.

„Mohli by vyšetřování zpomalit, zabránit, aby se posouvalo kupředu, aby byli někteří lidé obviněni, nebo ho jakkoli jinak podvracet,“ domnívá se bývalý agent, který na případu ruského ovlivňování americké politiky pracoval. Faktem ale je, že skutečný dopad Comeyho odchodu ukáže až čas.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1