Trump nahrává diktátorům, tvrdí výroční zpráva Human Rights Watch | info.cz

Články odjinud

Trump nahrává diktátorům, tvrdí výroční zpráva Human Rights Watch

Éra populismu a netolerance ztělesněná americkým prezidentem Donaldem Trumpem posiluje pozice autoritativních vládců zemí jako Čína, Rusko či Turecko. Uvádí to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve své výroční zprávě, kterou dnes zveřejnila v Paříži. 

Lídři a obyvatelé některých zemí však ukazují, že nárůstu radikalismu a netolerance lze čelit, dodává světová organizace s tím, že rok 2017 přinesl úspěchy v boji za lidská práva.

"Loňský rok ukázal, jak důležité je postavit se hrozbě reprezentované demagogy a jejich škodlivou politikou," uvedl ve zprávě výkonný ředitel HRW Kenneth Roth.

Trump podle něho pomáhá diktátorům a autoritativním vůdcům tím, že "prolomil veškerá tabu proti rasismu, proti misogynii, proti xenofobii". Pokud si takto v úřadě počíná demokraticky zvolený prezident, je daleko těžší ukázat nepřípustnost jednání autoritativních vůdců běžně porušujících lidská práva, dodal Roth.

Mezi zeměmi, které loni dokázaly úspěšně vzdorovat svodům jednoduchých populistických řešení a xenofobním politikům, jmenuje HRW na prvním místě Francii, kde prezident Emmanuel Macron přesvědčivě porazil ve volbách kandidátku radikální pravice Marine Le Penovou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud