Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nám vyhlásil válku, tvrdí KLDR. Kim chce sestřelovat americká letadla

Trump nám vyhlásil válku, tvrdí KLDR. Kim chce sestřelovat americká letadla

Severní Korea obvinila Spojené státy z vyhlášení války a uvedla, že si vyhrazuje právo sestřelovat americké vojenské letouny. Informovaly o tom světové agentury. Ze strany totalitní diktatury jde o další slovní stupňování napětí. Pentagon v pátek uvedl, že jeho bombardéry a stíhačky proletěly přímo u pobřeží KLDR, aby demonstrovaly sílu, a prezident Donald Trump v pondělí v rámci protiimigračních opatření zakázal Severokorejcům vstup do USA.

Poslední tah v nekonečné sérii slovních provokací učinil severokorejský ministr zahraničí. Promluvil v New Yorku v reakci na poslední kroky americké administrativy. Ta zakázala vstup do země občanům osmi států včetně KLDR.

Ministr uvedl, že si Severní Korea vyhrazuje právo sestřelit americké vojenské letouny. Vztahuje se to podle něj nejen na severokorejský vzdušný prostor. Podle zástupce diktatury to byly právě USA, kdo „vyhlásil“ válku, a svět by si to „měl dobře pamatovat“, uvedl ministr.

Washington ale fakticky žádnou válku nevyhlásil a jakkoli jsou výhrůžky znějící z Bílého domu závažné, stále se jedná jen o rétoriku. „Nevyhlásili jsme KLDR válku. Ta poznámka je absurdní,“ uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová. Naopak slibovaná vojenská akce severokorejských sil, navíc ještě mimo vzdušný prostor země, by byla bezprecedentním útokem.

Představitelé KLDR a USA opakovaně stupňují napětí vzájemnými hrozbami od chvíle, kdy totalitní režim začal s četnější frekvencí testovat balistické střely a provedl šestou jadernou zkoušku. Pchjongjang spolu s tím opakovaně hrozil útokem na americké území, na což Washington reaguje varováním, že jakýkoli podobný úder by předznamenal totální zničení KLDR.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1