Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nás zavede do války, bojí se Američané. Konflikt očekává 55 procent z nich

Trump nás zavede do války, bojí se Američané. Konflikt očekává 55 procent z nich

Více než polovina Američanů se domnívá, že prezident Donald Trump dovede jejich zemi do války. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnil magazín The Economist ve spolupráci se společností YouGov. O výsledku informuje web časopisu Newsweek.

Američané měli odpovědět na otázku, jak pravděpodobné je, že Donald Trump přivede USA do války. Tazatelé jim dali na výběr z pěti možností. Válku mohli označit za velice pravděpodobnou, docela pravděpodobnou, docela nepravděpodobnou nebo velmi nepravděpodobnou. Pátou variantu, neutrální nevím, vybralo 18 procent respondentů.

První možnost zvolilo 26 procent dotázaných, u druhé byl počet lidí ještě o tři procentní body vyšší. Dohromady 55 procent lidí tedy považuje válečný konflikt pod Donaldem Trumpem za pravděpodobný. Opačný názor má celkem 27 procent respondentů. Jen 10 procent z nich považuje válku za velice nepravděpodobnou.

Tazatelé The Economist a YouGov sbírali data od 1500 osob mezi 27. a 30. květnem. Statistická odchylka činí 3,1 procenta.

Americkým obavám z války nahrávají i některé Trumpovy výroky a činy. V předvolební kampani sice prohlašoval, že by se USA neměly zapojovat do konfliktů, které nebudou zcela nezbytné, jeho činy jsou ale často jiné.

V dubnu Trump nařídil bombardovat základny syrského prezidenta Bašára Asada v reakci na jeho použití chemických zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters následně řekl, že je možnost, že USA skončí ve „velké válce se Severní Koreou“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1