Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Trump nechce získat nové voliče. Chce si jen udržet ty současné,“ říká politolog pro INFO.CZ

Žádný pozvolný začátek, ale ostrý start. „Doba hájení“ nových politických lídrů trvá většinou 100 dní, až potom je vhodné jejich kroky hodnotit. Donald Trump toho ale za první týden stihnul už tolik, co některým jiným trvá měsíce. Většina jeho rozhodnutí významně poznamená nejen Ameriku a její obyvatele, ale bude mít dopad i za hranicemi. Politology jeho chování nezaskočilo, přesto se diví množství exekutivních příkazů, které už nový prezident stačil vydat.

Donald Trump nastoupil do úřadu velmi důrazně, fakticky ale nepřekvapil. Pustil se do témat, která sliboval změnit. „Trump už teď pracuje na tom, aby neztratil žádného svého voliče a je mu jedno, že žádného nového nezíská. Všechno, co udělal, bylo proto, aby se zalíbil těm, kteří ho už volili. Jeho první kroky vedly k tomu, aby jim poděkoval a ukázal, že bude řešit to, co jim slíbil,“ vysvětluje pro INFO.CZ politolog Kryštof Kozák.

Přestože Trump svůj politický směr jasně nastínil už při volební kampani, zřejmě málokdo tušil, že mnoho ze slibů veřejnosti stihne začít plnit tak rychle. „Ty příkazy nejsou překvapivé. Překvapivá je jejich rychlost. Znamená to, že je Trump měl všechny připravené už nějakou dobu. Každý z těch exekutivních příkazů je sám o sobě tak skandální, že kdyby nebyl součástí té rychlé exekutivní smrště, tak by každý z nich plnil titulky novin nejméně týden,“ tvrdí Kozák. Nový prezident i díky tomu ani na minutu nezmizel z dohledu médií.

Trump začal pracovat už několik hodin po své páteční inauguraci. Rozzlobil ekology, když nechal z vládních internetových stránek odstranit informace o změnách klimatu. Hned v sobotu také rozpoutal válku s novináři a nařkl je z cílené manipulace, když upozorňovali na menší účast na jeho páteční inauguraci. Hned první pracovní den pak začal vydávat prezidentské exekutivní příkazy, které mu umožňují rychle měnit pořádky na vlastní pěst.

Nejvýznamnějším, ale určitě také nejočekávanějším exekutivním příkazem bylo rozhodnutí vybudovat na jižní americké hranici s Mexikem zeď. Příkaz podepsal Trump ve středu a nadále tvrdil, že za zeď zaplatí Mexičané. Dokonce představil návrh, který by to umožňoval. Na dovoz zboží z Mexika by chtěl uvalit vysoké clo. Kvůli následné mediální přestřelce se navíc mexický prezident rozhodl, že zruší plánovanou návštěvu Spojených států.

Jednou z Trumpových priorit je také boj proti imigrantům. Přistěhovalci podle něj berou Američanům pracovní místa. Ve své kampani slíbil, že „udělá Ameriku opět velkou“, což v jeho pojetí znamená i omezit poskytování azylu a zahájit deportace nelegálních migrantů. „Spousta lidí to odnese. Nechtěl bych být teď v kůži ilegálního emigranta v USA, to je nepříjemná představa. Zvlášť, když tam mají třeba s sebou i rodinu. A je jich asi 11 milionů. Bude tam spousta lidských tragédií a nespravedlností. Ale to je Donaldu Trumpovi jedno, protože to nejsou jeho voliči,“ doplňuje politolog Kozák.

Dalším exekutivním příkazem nakročil Trump k rušení Obamovy zdravotní reformy, zastavil dlouhodobé úsilí, když podepsal odstoupení USA od transpacifické smlouvy, a dal zelenou dvojici sporných ropovodů, kolem kterých v minulosti bylo dusno. Převážně ženy pak rozčílil jeho příkaz, kterým zakazuje činnost mezinárodním organizacím, které vykonávají potraty, například i v rozvojových zemích, kde nemají možnost jiného bezpečného ukončení těhotenství a nyní budou muset spoléhat mnohdy jen na péči laiků. Trump rovněž dočasně zastavil přijímání zaměstnanců federální vlády.

Nový americký prezident se také chystá podepsat několik exekutivních příkazů týkajících se migrace a mimo jiné chce také dočasně zakázat přijímání přistěhovalců ze Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí. Mnohé také šokoval prohlášením, že mučení vězňů považuje za „absolutně funkční“. Dál si za tím stojí, i když nakonec ustoupil ministrovi obrany Jamesi Mattisovi. USA tak některé mimořádně tvrdé výslechové praktiky využívat nebudou. I v tomto tématu se ale Trump dostal do křížku s vlivnými republikány v Kongresu, což se mu může do budoucna vymstít

Právě podobnými příkazy ale prezident možná nahrává teroristům. „To, co Donald Trump nyní dělá, bohužel ulehčuje práci rekrutérům pro Islámský stát. Veřejně schvalovat mučení je svého druhu barbarství. Islamisté se ani nebudou muset moc snažit a začnou za nimi sami chodit naštvaní mladí muslimové. Ale kéž bych se v tomto odhadu mýlil,“ upřesňuje Kozák.

Už dle těsných výsledků amerických voleb bylo zřejmé, že nový prezident zemi nespojuje, ale rozděluje. Vyplývá to i z průzkumů oblíbenosti. Do Bílého domu nastupoval jako nejméně oblíbený prezident v historii. Po týdnu jeho vlády s ním dle dat Quinnipiacké univerzity souhlasí jen 36 procent Američanů, to je skoro o deset procentních bodů méně než před týdnem. Razantně také stoupnul počet obyvatel, kteří neví, co si nyní o novém prezidentovi myslet. Je jich celá pětina.

„Trump si potřebuje své voliče udržet, a to mu stačí. Tím pádem může „obětovat“ velké části populace, které ho nevolily, třeba chudé, Hispánce nebo černochy. Budou sice protestovat a chodit před Kongres, ale to je mu úplně jedno. Protože to jsou lidé, kteří ho už teď nevolili a nebudou ho volit ani za čtyři roky. On jejich hlasy nepotřebuje,“ analyzuje Trumpův vyhraněný politický směr Kozák.

A některé své voliče Trump skutečně nezklamal, jak ukazují první ohlasy. „Díky Bohu za Donalda Trumpa. Milujeme ho a 100procentně za ním stojíme, vůbec nás nezklamal,“ potvrdili voliči z Michiganu listu The Guardian. Ten ale ve svém textu také ukazuje, že mnoho lidí, kteří Trumpa chválí, nepřichází tak často do styku s kritickými médii a nemá tedy tolik informací o prezidentových krocích. A pokud ano, novinářskému popisu reality nevěří.

Nesmlouvavá Trumpova politika, která navazuje na vyhrocenou prezidentskou kampaň tedy pokračuje. Zda si ale díky ní udrží prezident potřebnou většinu amerických voličů, bude jasné až za necelé čtyři roky, které mu do konce vlády zbývají.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744