Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump odstoupí, aby si zachoval tvář, tvrdí spoluautor jeho knihy. Pád prý přijde do konce roku

Trump odstoupí, aby si zachoval tvář, tvrdí spoluautor jeho knihy. Pád prý přijde do konce roku

Donald Trump brzy rezignuje na prezidentský post a opustí Bílý dům. Myslí si to alespoň Tony Schwartz, spoluautor Trumpovy knihy Umění udělat dohodu z roku 1987. Podle něj si tak prezident bude chtít zachovat tvář.

Do prezidenta se Schwartz opřel v sérii středečních tweetů. „Představte si Trumpa jako batole s reaktivní poruchou příchylnosti. Jeho vývoj se zastavil v sedmi letech,“ napsal. „Nezapomeňte, že pokaždé, když někoho kritizuje a ponižuje, projeví svůj hluboký smysl pro neadekvátnost a jeho nenávist vůči druhým,“ dodal.

Prezidentův pád přijde podle něj do konce letošního roku. „Kruh se uzavírá oslepující rychlostí. Rezignuje a prohlásí se za vítěze dříve než mu Mueller a Kongres nedají jinou možnost,“ připomněl Schwartz roli zvláštního vyšetřovatele Robera Muellera, který zkoumá ruské zásahy do loňských prezidentských voleb.

 

„Trumpovo prezidentování fakticky skončilo. Bylo by překvapivé, kdyby přežil do konce roku. Spíše odstoupí na podzim nebo ještě dříve,“ konstatuje muž, jenž v knize pomáhal v knize utvářet Trumpův obraz v očích veřejnosti.

 

Odpůrcům šéfa Bílého domu doporučuje, aby nepolevovali v tlaku, dokud rezignace skutečně nepřijde. Nynější výkonný ředitel firmy Energy Project zaměřující se na motivační kurzy a učící lidi pracovat s vlastní energií patří také mezi Trumpovy kritiky.

Na prezidentovo odstoupení už bookmakeři vypisují kurzy. Podle nich je aktuálně 48procentní šance, že Trump své první volební období nedokončí, ať už z vlastní vůle nebo po odvolání Kongresem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1