Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump oficiálně uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. V Gaze už pálí jeho fotky, svět se bouří

Trump oficiálně uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. V Gaze už pálí jeho fotky, svět se bouří

Americký prezident Donald Trump dnes jménem své země uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Splnil tak předvolební slib a prolomil dlouholeté diplomatické i politické tabu. V praxi to znamená, že se americká ambasáda bude stěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Izrael obsadil východní část Jeruzaléma během šestidenní války v roce 1967. V roce 1980 pak celý Jeruzalém prohlásil za své „věčné a nedělitelné hlavní město“. Mezinárodní společenství ale anexi neuznalo. Kvůli nevyjasněnému statutu města tak naprostá většina ambasád dosud sídlí v přímořském Tel Avivu, což platí i pro české velvyslanectví.

Americký šéfdiplomat Rex Tillerson se podle svých slov i nadále domnívá, že míru na Blízkém východě je možné dosáhnout.  Prezident rovněž uvedl, že řešením blízkovýchodního konfliktu mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.

Šéf Bílého domu ujistil, že Jeruzalém má zůstat posvátným místem tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství. Oznámil také, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence.

Arabský svět se hněvá. Už před Trumpovým projevem propukly protesty v palestinském Pásmu Gazy, kterému vládne radikální hnutí Hamas. Protestující pálili vlajky USA a Izraele. „Vyzýváme k zastavení tohoto procesu, který jinak odstartuje strašné změny, a to nejen v Palestině, ale v celém regionu,“ nechal se z Gazy slyšet hamasistický šéf Ismáíl Haníja v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra.

Hlavní představitel Palestiny v Británii Manuel Hassassian byl v rozhovoru pro stanici BBC také kritický. Podle něj je Trumpův projev faktickým vyhlášením války na Blízkém východě a „polibkem smrti“ mírovému procesu.

Mluvčí turecké vlády pak podle agentury Reuters prohlásil, že uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele „založí v regionu a světě požár, který půjde jen těžko uhasit“.

Londýn: nový plán pro region musí přijít co nejdřív

Šéf britské diplomacie Boris Johnson konstatoval, že Londýn sleduje iniciativu Washingtonu se znepokojením. „Domníváme se, že postavení Jeruzaléma by mělo být součástí definitivního, vyjednaného řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci,“ řekl šéfdiplomat po příchodu na bruselské jednání ministrů zahraničí zemí NATO. Spojené státy by teď podle něj měly přijít co nejdříve s novým mírovým plánem.

Obavy z možného zhoršení izraelsko-palestinského konfliktu zazněly také z Ruska. Německé ministerstvo zahraničí pak uvedlo, že má obavy z násilností v regionu a své občany v daných oblastech varovalo, aby se místům očekávaných střetů vyhnuli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1