Články odjinud

Trump ohledně zbraní nemá jasno. Po schůzce se zbrojařskou lobby ustupuje od přísnějších pravidel

Trump ohledně zbraní nemá jasno. Po schůzce se zbrojařskou lobby ustupuje od přísnějších pravidel

Donald Trump nejspíš už zase není příznivcem přísnějších pravidel pro držení zbraní. Vyplývá to z prohlášení představitelů Národní asociace držitelů zbraní po jednání v Bílém domě. Trump se v tématu dlouhodobě zmítá ode zdi ke zdi. Ještě před pár dny v reakci na tragickou střelbu na floridské škole horoval pro pravidla, která NRA ostře kritizovala.

Byla to ve čtvrtek večer schůzka na nejvyšší úrovni. V Bílém domě se sešli přední lobbisté NRA s prezidentem Donaldem Trumpem a viceprezidentem Mikem Pencem. NRA na ní znovu prokázala, jak schopným vyjednavačem je.

„My všichni chceme bezpečné školy, reformu pro lidi s duševními problémy a udržet zbraně dál od nebezpečných lidí. Prezident a viceprezident podporují druhý dodatek, podporují zpřísnění kontrolního procesu, ale nechtějí omezit držení zbraní,“ napsal na Twitteru lobbista Chris Cox, jenž se schůzky účastnil.

Výrok naznačuje, že NRA netrvalo ani dva dny, aby přesvědčila prezidenta k popření jeho vlastních předchozích výroků. Trump totiž ve středu zaskočil veřejnost, když po dlouhém odmítání omezování možnosti pořídit si zbraň podpořil zpřísnění pravidel.

Po setkání se členy Kongresu Trump volal po legislativních změnách. Požadoval například zvýšení minimální věkové hranice pro možnost koupit si poloautomatickou pušku. Nově by to zákon umožnil jen lidem starším 21 let. Nyní je možné si opatřit takovou zbraň již od 18 let. Proti změně limitu se NRA ostře ohradila.

„President Obama mluvil v Newtownu za mě i všechny Američany.“
Donald Trump, současný americký prezident v roce 2012

Trumpovy otočky nejsou ničím novým. V tématu má dlouhodobě nekonzistentní názory. Dlouho před tím, než vůbec oznámil kandidaturu na prezidenta, byl dokonce zastáncem zákazu některých typů zbraní. V roce 2000 v knize Amerika, kterou si zasloužíme kritizoval republikány hájící názory NRA.

„Často se říká, že míra vražd v USA je vysoká, jelikož jsou zde zbraně dostupnější než v jiných zemích. Po tragédii jakou byl masakr na střední škole Columbine by měl každý cítit, jak snadné je pro Američany dostat do ruky zbraň. Ale nikdo nemá řešení. Nepodporuji omezení držení zbraní, ale jsem pro zákaz útočných pušek a také pro delší čekací doby před koupí,“ psal tehdy Trump.

V prosinci 2012 současný prezident podpořil svého předchůdce ve funkci Baracka Obamu. Po střelbě na základní škole v Newtownu, kde útočník zabil 26 lidí včetně 20 dětí, chtěl Obama omezit možnost pořídit si zbraň. „President Obama mluvil v Newtownu za mě i všechny Američany,“ komentoval výroky tehdejšího šéfa Bílého domu na Twitteru.

Skvělé setkání s NRA

Obrat v Trumpových názorech přišel s oznámením kandidatury na prezidenta. Najednou se stal zastáncem konzervativní republikánské linie, kterou o 15 let dříve tak silně kritizoval. „Miluji NRA. Miluji druhý dodatek. Slibuji vám, že když budu kandidovat na prezidenta a vyhraji, druhý dodatek bude naprosto chráněn, to vám říkám,“ horoval na výročním sněmu NRA.

Asociace Trumpa během kampaně podpořila i finančně. Na jeho výhru dala zhruba 30 milionů dolarů (asi 600 milionů korun). Když se realitní magnát prezidentem skutečně stal, NRA pochválil a vyjádřil jí loajalitu.

Po útocích, ke kterým se jako šéf Bílého domu vyjadřoval, zdůrazňoval, že nebezpečné lidi se zbraní v ruce může zastavit „dobrý ozbrojený člověk“. V rámci této myšlenky po posledním masakru na Floridě přišel nejprve s návrhem ozbrojit učitele. Navrhl, aby dvacet až čtyřicet procent učitelů prošlo výcvikem a mělo zbraň po ruce v učebnách. Těmto lidem chtěl vyplácet finanční odměnu.

„Miluji NRA. Miluji druhý dodatek. Slibuji vám, že když budu kandidovat na prezidenta a vyhraji, druhý dodatek bude naprosto chráněn, to vám říkám.“
Donald Trump, současný americký prezident v roce 2015

Další výrazný okamžik bylo středeční setkání s republikánskými a demokratickými zákonodárci. Trump se tehdy vyslovil pro již zmíněné navýšení věkové hranice nebo zákaz držet zbraň pro lidi s duševními problémy. Za to sklidil kritiku nejen od NRA, ale také od některých republikánů.

Jestli jeho slova stále ještě platí, nebo jsou stejně jako ta z doby před kandidaturou minulostí, ale není jasné. Bílý dům se ke schůzce s NRA odmítl vyjádřit. Jediným, byť neurčitým vodítkem, tak kromě výroků lobbistů zůstává lakonický Trumpův tweet. „Dobré (skvělé) setkání s NRA v Oválné pracovně.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud