Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump po Vegas připustil debatu o zbraních. Rázné kroky ale neudělá, ty by ho přišly příliš draho

Trump po Vegas připustil debatu o zbraních. Rázné kroky ale neudělá, ty by ho přišly příliš draho

V návaznosti na nejhorší masovou střelbu v historii USA se dle očekávání rozeběhlo nové kolo debat o zákonech upravujících držení zbraní. Hrozivá tragédie možná donutila ke změně postojů i prezidenta Donalda Trumpa, který připustil, že nastane čas na debatu o úpravě pravidel. Přitom právě on patří k hlasitým obhájcům amerického otevřeného vztahu ke střelným zbraním a má za zády mocnou zbrojní lobby. Trump bude muset vážit každé slovo. Poštvat si milovníky zbraní se v americké politice nevyplácí.

Názor Donalda Trumpa na zbraně byl dlouho jednoduchý: Čím víc, tím líp. Už během své volební kampaně hřímal bývalý realitní magnát za právo Američanů na jejich nošení. Byl slyšet tak hlasitě, že ho mocná Národní střelecká asociace (NRA) podpořila už ve chvíli, kdy o jeho šancích mnozí vážně pochybovali. A Trump se organizaci odvděčil. Jen pár týdnů po svém nástupu do funkce rozhodl, že zvrátí Obamovo rozhodnutí a umožní přístup ke zbraním i tisícům lidí s psychickými problémy.

Trumpovy priority a veřejné mínění jsou občas spojené nádoby. Například proti islámskému terorismu Trump brojí pravidelně, ať již v domácí, či v zahraniční politice. Radikální islám je pro USA největší nebezpečí, varuje opakovaně prezident. A Američané na to slyší. Podle téměř tří čtvrtin z nich je totiž takzvaný Islámský stát významnou hrozbou pro USA. Jen pro srovnání, klimatické změny se obává 56 procent Američanů, ruského vlivu pak 47 procent z nich.

Je to do jisté míry paradox. Data z let 2008 až 2016 totiž naznačují, že USA zaznamenaly mnohem víc případů například pravicového terorismu, než toho islámského. Jenže tento druh teroru Trump rozhodně nespěchá kritizovat, do řad vlastních voličů se přeci nekope. Když před několika týdny příznivci krajní pravice pochodovali městem Charlottesville, napadali své odpůrce a dokonce zabili jednoho člověka, Trump incident nedokázal rychle a rozhodně odsoudit.

Čísla jasně ukazují jedno: domácí masové střelby jsou v USA na denním pořádku, v průměru se odehraje víc než jedna denně. Islamistické pozadí má však jen málo z nich. Od ledna letošního roku se v USA odehrálo celkem 273 takových událostí, při nichž zemřeli alespoň čtyři lidé. 

Problém ale je, že Američané zbraně milují, své právo na ně mají zakotvené ve druhém dodatku Ústavy, hned za svobodou projevu a vyznání. A Trump zase miluje lidi, kteří ho chtějí za prezidenta. Snaha zbraně efektivně omezit je proto něco, k čemu se dosud neměl. Las Vegas a 59 mrtvých to možná změní. „Časem budeme hovořit o zákonech o držení střelných zbraní,“ připustil prezident na brífinku před Bílým domem a signalizoval možný velký obrat.

Nahrává tomu i skutečnost, že Trumpův vztah ke zbraním se průběžně mění. Ve své knize z roku 2000 Amerika, jakou si zasloužíme, totiž nynější prezident po zpřísnění přístupu ke zbraním volá, kritizuje, jak jdou republikáni linii NRA „na ruku.“ Jenže ve chvíli, kdy tato organizace přispěla 21 miliony dolarů na jeho vlastní prezidentskou kampaň, vzaly tyto postoje za své.

Příklon ke zbraním ale u Trumpa nastal již dříve. Když v roce 2015 reagoval na střelbu na oregonské škole, uvedl, že méně lidí by zemřelo, pokud by u sebe mohli mít zbraně. Podobný argument použil i po střelbě v Orlandu. A poté, co byli dva novináři zavražděni přímo ve vysílacím studiu, Trump glosoval: „To není o zbraních, to je o duševně nemocných lidech.“ Na adresu střelce z Vegas, o jehož motivech stále není nic známo, říká: „Byl to chorý muž, vyšinutý muž. S mnoha problémy. Myslím, že se jím budeme muset velmi vážně zabývat.“

Snahy o omezování zbraní však nejsou jen o Trumpovi. Zákony se nezměnily poté, co v roce 2012 zemřelo 20 dětí a šest učitelů v Sandy Hook, ani poté, co ultrapravicový nacionalista postřílel v Charlestonu devět Afroameričanů během studia bible v roce 2015. Jakkoliv tragické tyto události byly, k rozhodujícímu snížení zbraní ve společnosti nevedly. Trump má v tomto směru příležitost překvapit a udělat rozhodující krok. I když si sám dobře uvědomuje, že cena ve formě kritiky a odklonu stoupenců zbraní je vysoká.

V Kongresu se mezitím připravuje zákon, který má naopak omezení prodeje či držení zbraní zmírnit. Kontroverzní je hlavně návrh, který má zjednodušit a zlevnit nákup tlumičů. Zatímco odpůrci to považují za další krok usnadňující masové vraždění, zastánci argumentují obavami o sluch sportovních a rekreačních střelců. Někteří republikáni podporují i další návrh, který má zjednodušit převoz zbraní mezi jednotlivými státy. Lze ale očekávat, že po tragédii ve Vegas tyto debaty alespoň na nějaký okamžik utichnou.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1