Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump podepíše další kontroverzní dekret. Dotkne se i desítek Čechů

Trump podepíše další kontroverzní dekret. Dotkne se i desítek Čechů

Prezident USA Donald Trump v úterý podepíše exekutivní příkaz nazvaný ´Kupuj americké zboží, najímej Američany´, který je zaměřený na ochranu amerických podnikatelů a pracovních pozic. Přestože podpora domácích výrobců se obešla bez jitření emocí, část příkazu zabývající se imigrační politikou vyvolává rozsáhlé kontroverze. 

První část exekutivního příkazu, která se zaměřuje na preferenci amerického zboží, velké vášně neprovázejí. Příkaz jednoduše říká, že je třeba přijmout takovou politiku, v jejímž rámci vládní stavební a výrobní programy budou dávat přednost americkému zboží před zbožím a materiály zahraničními.

Mnohem větší kontroverze se však točí ohledně druhé části příkazu, která řeší politiku přidělování víz H1-B, tedy víz pro obsazování vysoce specializovaných pracovních pozic technologickými talenty. „Víza H-1B je vyžadováno od zaměstnance, který přijíždí do USA za účelem vykonávání práce v již předem sjednaném kvalifikovaném zaměstnání. Cizinec musí prokázat, že je držitelem bakalářského nebo vyššího akademického vzdělání v oboru, ve kterém chce získat povolení,“ uvádí americká ambasáda k těmto vízům, která do USA každoročně přivedou 85 tisíc cizinců, mezi nimi i desítky Čechů. V loňském roce si totiž podle konzulárního oddělení Velvyslanectví USA v Praze o tento typ víza zažádalo 57 Čechů. Z dat pro fiskální rok 2015 (rok končící 30. zářím) pak vyplývá, že vízum H-1B vlastnilo 406 Čechů.

Těchto víz využívají především technologické firmy jako je Facebook a Google, které jsou díky nim schopny obsadit místa talenty, kterých se v USA podle nich nedostává. Oponenti programu nicméně argumentují tím, že H-1B víza jsou jenom prostředkem jak do Států dostat levnou pracovní sílu. „Je to systém dovozu nízkonákladových zaměstnanců, kteří berou práci mladým vystudovaným Američanům,“ hřímal Donald Trump během své předvolební kampaně.

Přestože samotný text příkazu zatím není znám, podle nejmenovaných zdrojů přesune agendu na ministerstvo práce, ministerstvo vnitřní bezpečnosti a ministerstvo zahraničí. Ty následně přijdou se seznamem administrativních a legislativních reforem, které by údajné nadužívání víz omezily. „Prezident v této záležitosti nemusí zahrnout detailní postupy, jak budou věci prováděny, jen nastaví politiku a ta bude implementovaná skrze ministerstva,“ uvedl pro server Wired nejmenovaný vysoce postavený zaměstnanec Bílého domu.

Advokáti imigrantů tak sice doufají v nejlepší, ale počítají s nejhorším. „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že tento příkaz celý program přidělování víz napraví místo toho, aby jej kompletně rozložil,“ stýská si Ali Nooraniová, výkonná ředitelka Národního imigračního fóra. „Doufáme nicméně, že administrativa ztíží život lidem, kteří systém zneužívají a zároveň pomůže přivést ty nejlepší a nejchytřejší, aby zde pracovali,“ doufá Nooraniová.

Server USA Today uvedl, že jiné typy víz, například sezónní H-2A, které využívá sám Donald Trump k najímání pracovní síly pro svůj resort Mar-a-Lago, zůstanou beze změny.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1