Trump: Přípravy na schůzku s Kimem jdou velmi dobře. Místo a datum jsou stále neznámá | info.cz

Články odjinud

Trump: Přípravy na schůzku s Kimem jdou velmi dobře. Místo a datum jsou stále neznámá

Americký prezident Donald Trump dnes hovořil s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem o své chystané schůzce s lídrem KLDR Kim Čong-unem. Přípravy jdou podle Trumpa velmi dobře, místo a termín se stále upřesňuje, napsal dnes americký prezident na twitteru. Den po pátečním historickém summitu KLDR a Jižní Koreje Trump také uvedl, že o korejských jednáních hovořil i s japonským premiérem Šinzóem Abem.

"Právě jsem měl dlouhý a velmi dobrý rozhovor s prezidentem Jižní Koreje. Věci jdou velmi dobře, čas a místo setkání se Severní Koreou stanovujeme," napsal Trump na twitteru dnes odpoledne SELČ (dopoledne místního času).

Summit Trumpa s lídrem KLDR je plánován na konec května, případně na začátek června. Datum ale zatím není známo, stejně jako místo setkání. V pátek Trump uvedl, že jako dějiště schůzky jsou ve hře dvě či tři místa. Zopakoval také, že se nenechá Severní Koreou ovlivnit a že pokud summit k žádnému výsledku nepovede, jednání opustí.

V pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení Korejského poloostrova v 50. letech. Kim Čong-un se v pátek stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války (1950-53) vkročil na jihokorejskou půdu. Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.

Mnozí analytici pohlížejí skepticky na možnost, že by se KLDR vzdala svého jaderného arzenálu, který vyvíjela a bránila desítky let. Podle některých se Pchjongjang pouze snaží dosáhnout zmírnění mezinárodních sankcí. Podle skeptiků KLDR přistoupí maximálně na zmrazení jaderného programu, nikoli na úplnou denuklearizaci. Možná bude pokračovat ve vývoji jaderných zbraní tajně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud