Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump připustil, že za hackerskými útoky před volbami mohlo být Rusko

Trump připustil, že za hackerskými útoky před volbami mohlo být Rusko

Zvolený prezident USA na první oficiální tiskové konferenci od loňského listopadu také oznámil, že se vzdává svého podnikání. Věnoval se hackerským útokům před volbami, ekonomickým plánům a vztahům s Ruskem.

Trump se v mimořádně sledovaném vystoupení vrátil k dění před volbami, kdy podle amerických tajných služeb ruští hackeři konali v jeho prospěch a proti Hillary Clintonové. Zvolený americký prezident tato nařčení dlouhodobě odmítal, v posledních dnech ale své stanovisko mírnil. Teď dosud nejotevřeněji uznal, že za útoky nejspíš bylo Rusko. „Pokud vím, bylo to Rusko. Myslím ale, že jsme terčem i pro hackery z dalších zemí,“ uvedl Trump.

Otázce, zda do amerických tajných služeb vkládá důvěru, se vyhnul. Uvedl jen, že do tří týdnů chce mít zprávu o hackingu a představí příslušná opatření. 

Trump také odmítl odpovědět na dotaz, zda může vyloučit, že by on nebo jeho tým byli v kontaktu s Ruskem.

Trump se věnoval výbušným informacím, které přinesla některá média a podle kterých mají Rusové proti budoucímu prezidentovi USA kompromitující materiál osobního i finančního charakteru. To Trump opakovaně odmítl a označil to za „dílo špionů“. Odsoudil zveřejnění těchto tvrzení.

Trump znovu prohlásil, že publikované informace jsou smyšlené a dala je dohromady skupina jeho „nemocných odpůrců“. Nic takového se podle něj nemělo dostat do novin. „Je to absolutně odporné,“ konstatoval.

Zvolený prezident uvedl, že v Rusku nemá žádné obchodní vazby, úvěry nebo obchodní plány.

Trump a jeho podnikání
Trump řídil několik hotelů a golfových hřišť po celém světě. Podle právníka si chce najmout poradce pro etické záležitosti, aby se vyhnul dalším otázkám o potenciálním konfliktu zájmů. Veškerý zisk, který bude pocházet ze zahraničí z Trumpových hotelů, bude darován americkému ministerstvu financí. Trump odejde ze všech pozic v holdingu Trump Organization a na vedení holdingu se přestane podílet i jeho dcera Ivanka.

Řekl také, že se vzdává kontroly nad svým byznysem, který převádí do fondu spravovaného jeho syny. Trump s nimi prý obchodní rozhodnutí nebude konzultovat. Jeho právní zástupkyně obsáhle vysvětlila, jaké pojistky mají existovat, aby budoucí vládce USA byl mimo podezření ze střetu zájmů.

Současnou administrativu obvinil mimo jiné z vytvoření Islámského státu a ze zhoršení vztahů s Ruskem, které označil za hrozné. Osobní dobré vztahy s Vladimirem Putinem považuje za „přínosné“. Rusko podle Trumpa bude mít k USA větší respekt, až bude v Bílém domě.

Nastupující hlava USA taky znovu odmítla zveřejnit daňové přiznání, kvůli čemuž před volbami čelila kritice. Veřejnost prý o jeho podnikání a financích ví dostatek informací. Lidem to podle něj navíc bylo jedno. Trump mimo jiné nastínil plány na tvorbu pracovních míst. Označil se doslova za největšího tvůrce pracovních pozic v historii.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744