Trump prodal Saúdům zbraně za miliardy dolarů. Kongresu navzdory, zákonodárce prostě obešel | info.cz

Články odjinud

Trump prodal Saúdům zbraně za miliardy dolarů. Kongresu navzdory, zákonodárce prostě obešel

Tři arabské státy – Saúdská Arábie, Emiráty (SAE) a Jordánsko – získají od USA zbraně za 8,1 miliard dolarů (asi 187 miliard korun). K obchodu dojde navzdory přání amerického Kongresu, který dodávky Saúdům i jejich spojencům blokuje hlavně kvůli humanitární katastrofě, jež sunnitská koalice způsobila během války v Jemenu. Prezident Donald Trump ale obešel zákonodárce, když pro tento byznys vyhlásil tzv. stav nouze. A její důvod? Prý napětí s Íránem.

Zákonná výjimka umožňuje šéfovi Bílého domu při prodeji zbraní jednat bez (zdlouhavého) povolení volených zástupců lidu. Důvod je zřejmý – čas. Demokratičtí kongresmani ovšem tvrdí, že v tomto případě Trump našel a využil díru v zákoně, kterou parlament prostě obešel. A prosadil si svou s odkazem na napětí panující mezi Íránem (na straně jedné) a arabskými spojenci Washingtonu, které republikánská vláda alespoň podle opozičních kongresmanů záměrně zveličuje.

Sankce proti Íránu

„Jsem zklamaný, nikoli však překvapený postupem Trumpovy administrativy, která upřednostňuje potřeby autoritářských režimů typu Saúdské Arábie před našimi dlouhodobými bezpečnostními zájmy stejně jako ochranou lidských práv,“ konstatoval demokratický senátor Bob Menendez z New Jersey. „Prezident Trump pro tento účel využil mezeru v zákoně, protože ví, že jinak by Kongres prodej neschválil,“ dodal jeho kolega Chris Murphy z Connecticutu s tím, že „neexistuje žádný stav nouze nutící Ameriku dodávat bomby Saúdům“.

Prezidentovi lidé v tomto případě sice nepotřebují souhlas Kongresu, musejí mu ale dodat soupis speciálního materiálu, který spojenečtí vojáci z USA získají. Média se tak dozvěděla, že k Saúdům zřejmě poputuje přesně naváděná munice (PGM) určená pro americké letouny stejně jako protitankové střely. Arabští vojáci ze zmíněných států získají kromě jiného také komponenty leteckých motorů stejně jako laserem naváděné bomby.

Válka v JemenuVálka v Jemenuautor: Info.cz

Trump považuje obchod, respektive odbyt amerických podniků, za středobod vlastní politiky. Co se Saúdů týče, ty si společně s jejich arabskými sousedy ze Zálivu a samozřejmě také Izraelem vybral za klíčové blízkovýchodní spojence. Írán naopak Trump považuje za původce veškeré nestability příslovečně rozkývaného regionu. Napětí mezi Washingtonem a Teheránem zesílilo po sérii vzájemně nepřátelských kroků a jakkoli komentátoři nevylučují ozbrojený střet obou armád, k přímému kontaktu mezi íránskými a americkými vojáky patrně nedojde.

Trpět budou ale ty země, které si rivalové vybrali za bojiště zástupných válek. Jako například v Jemenu, kde šíité podporovaní Íránem zápasí se sunnitskou koalicí v čele se Saúdy, která svými nálety přispěla k totálnímu rozvratu již tak chudé jihoarabské země. Zahynuly tady už desetitisíce lidí, miliony pak hladoví či přišly o domov.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

Američtí senátoři se proto snažili zkraje května zastavit podporu válčícím Saúdům. Trump ovšem rezoluci zamítl a kongresmani nedokázali prezidentovo veto (dvoutřetinovou většinou) přehlasovat. Zákonodárcům kromě jemenského angažmá vadí i porušování lidských práv, ke kterému v saúdské monarchii vytrvale dochází. Nemluvě o loňské brutální vraždě protirežimního novináře Džamála Chášakdžího, kterého saúdskoarabští vládci nechali na konzulátu v Istanbulu zabít a jeho ostatky pak zlikvidovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud