Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump prolomil další tabu. Zrušil mnohaletou tradici Bílého domu na počest muslimů

Trump prolomil další tabu. Zrušil mnohaletou tradici Bílého domu na počest muslimů

Americký prezident Donald Trump prolomil další tabu a rozhodl se nepokračovat v tradici, které se drželi jeho předchůdci v úřadě: Bill Clinton, George Bush i Barack Obama. Na konci muslimského postního měsíce ramadán totiž odmítl uspořádat tradiční iftar večeři. 

Začalo to v roce 1805 Thomasem Jeffersonem, který během islámského postního měsíce hostil tuniského velvyslance. Na tuto událost pak později navázala první dáma Hillary Clintonová, která v roce 1996 hostila recepci při konci ramadánu, od roku 1999 se pak tato událost stala v Bílém domě úspěšnou tradicí. Dokud ji nyní Donald Trump nezrušil.

Tradice vznikla za prezidentství Billa Clintona a udržela se i za republikána George Bushe, navzdory útokům na newyorské obchodní centrum WTO a následný vzestup islamismu. Předešlý prezident Barack Obama hostil večeři iftar každý pravidelně od roku 2009, nicméně nyní je tomuto rituálu v Bílém domě nejspíš konec.

Prezident Donald Trump totiž pouze vydal oznámení, které však na rozdíl od svých jiných myšlenek či glos neměl potřebu sdílet ani na sociálních sítích. „Nyní, když muslimové slaví konec postního měsíce, pokračují v tradici pomoci bližnímu a sdílení pokrmu s lidmi po celém světě. Během tohoto svátku si připomínáme důležitost odpuštění, soucitu a dobré vůle v našem životě,“ uvádí prohlášení, které Donald Trump podepsal i s manželkou Melanií.

Trump je i se svojí administrativou často obviňován z islamofobie. Jeho exekutivní příkazy o zákazu vstupu muslimů do USA sice soudy odmítly, nicméně Nejvyšší soud nyní zkoumá Trumpovo odvolání. V květnu rovněž protestovala proti Trumpově agresivní politice a rétorice vůči muslimům před jeho budovou Trump Tower asi stovka muslimských aktivistů.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744