Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump prozradil, že nechal ostřelovat Sýrii, zatímco si pochutnával na „nejlepším čokoládovém koláči“

Trump prozradil, že nechal ostřelovat Sýrii, zatímco si pochutnával na „nejlepším čokoládovém koláči“

Byla vlahá floridská noc. Donald Trump právě ve svém sídle v Mar-a-Lago hostil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a večeře se chýlila ke konci. Když servírovali dezert, dostal prezident zprávu, že americké rakety jsou připravené. Mezi sousty čokoládového koláče pak čínské hlavě státu sdělil, že právě začal útok na vojenské základny v Sýrii.

Veřejnost dlouho spekulovala nad tím, jak vypadalo Trumpovo rozhodování, zda poprvé za víc než šest let války přímo cíleně napadnout syrskou armádu. Plánovaní a porady dlouho do noci? Hodinové přemítání nad tím, zda útok opravdu uskutečnit a možná tím rozpoutat další světový konflikt? Americký prezident dal pokyn k vypuštění 59 střel mezi dvěma sousty dezertu.

Podrobnosti o osudné noci sdělil Trump své oblíbené televizní stanici Fox. „Nedokážete si představit, kolik lidí touží vědět, jak to rozhodování probíhalo. Ale řeknu to vám, protože jste se ke mně vždycky chovali dobře,“ uvedl své televizní vystoupení prezident.

S čínskou hlavou státu právě v Trumpově soukromém floridském resortu končili s večeří, když americký prezident dostal od svých generálů zprávu, že útok je připravený. A dal pokyn k jeho zahájení. Nad tím „nejlepším čokoládovým koláčem“ se pak Trump pochlubil svému čínskému protějšku, co se zrovna u břehů Sýrie děje. „Právě jsme vyslali 59 střel na Sýrii. Chci, abyste to věděl,“ řekl údajně prezident.

Reakce čínského prezidenta prý nebyla zprvu nijak nadšená. Zůstal mlčet a pak znovu poprosil svého tlumočníka o překlad. „Říkal jsem si, že to asi není dobré znamení,“ líčí napjatě Trump. Ale čínský prezident po dokonalém pochopení sdělení prý řekl, že s útokem souhlasí. „Uvedl, že je správné takto zakročit proti komukoli, kdo používá bojové plyny, aby zabíjel malé děti,“ uzavírá Trump.

Že se nový americký prezident nenechává vytrhnout ze svého pohodlí i v napjatých situacích, už dokázal krátce po svém nástupu do funkce. 27. ledna poprvé vydal svůj kontroverzní dekret, kterým chtěl omezit cestování z převážně muslimských zemí. Mnoho lidí tehdy zůstalo z hodiny na hodinu viset ve vzduchoprázdnu. Byli uvěznění na letištích a nevěděli, zda se do země dostanou, nebo se navzdory dříve zařízeným a platným povolením budou muset vrátit, odkud přiletěli. Dopředu nikdo nikoho nevaroval.

V této vypjaté situaci, kdy řada lidí netušila, jaký bude jejich další osud, a některé rodiny měly strach, že zůstanou rozdělené, pořádal prezident v Bílém domě první promítání. V soukromém kinosálu údajně sledoval animovaný trhák Hledá se Dory. Film vypráví o shledání rybičky Dory s její ztracenou rodinou. A paradoxní je, že ve stejné chvíli venku právě vlivem Trumpova dekretu některé rodiny nevěděly, jestli se jim podaří sejít.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744