Trump prozradil, že nechal ostřelovat Sýrii, zatímco si pochutnával na „nejlepším čokoládovém koláči“ | info.cz

Články odjinud

Trump prozradil, že nechal ostřelovat Sýrii, zatímco si pochutnával na „nejlepším čokoládovém koláči“

Byla vlahá floridská noc. Donald Trump právě ve svém sídle v Mar-a-Lago hostil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a večeře se chýlila ke konci. Když servírovali dezert, dostal prezident zprávu, že americké rakety jsou připravené. Mezi sousty čokoládového koláče pak čínské hlavě státu sdělil, že právě začal útok na vojenské základny v Sýrii.

Veřejnost dlouho spekulovala nad tím, jak vypadalo Trumpovo rozhodování, zda poprvé za víc než šest let války přímo cíleně napadnout syrskou armádu. Plánovaní a porady dlouho do noci? Hodinové přemítání nad tím, zda útok opravdu uskutečnit a možná tím rozpoutat další světový konflikt? Americký prezident dal pokyn k vypuštění 59 střel mezi dvěma sousty dezertu.

Podrobnosti o osudné noci sdělil Trump své oblíbené televizní stanici Fox. „Nedokážete si představit, kolik lidí touží vědět, jak to rozhodování probíhalo. Ale řeknu to vám, protože jste se ke mně vždycky chovali dobře,“ uvedl své televizní vystoupení prezident.

S čínskou hlavou státu právě v Trumpově soukromém floridském resortu končili s večeří, když americký prezident dostal od svých generálů zprávu, že útok je připravený. A dal pokyn k jeho zahájení. Nad tím „nejlepším čokoládovým koláčem“ se pak Trump pochlubil svému čínskému protějšku, co se zrovna u břehů Sýrie děje. „Právě jsme vyslali 59 střel na Sýrii. Chci, abyste to věděl,“ řekl údajně prezident.

Reakce čínského prezidenta prý nebyla zprvu nijak nadšená. Zůstal mlčet a pak znovu poprosil svého tlumočníka o překlad. „Říkal jsem si, že to asi není dobré znamení,“ líčí napjatě Trump. Ale čínský prezident po dokonalém pochopení sdělení prý řekl, že s útokem souhlasí. „Uvedl, že je správné takto zakročit proti komukoli, kdo používá bojové plyny, aby zabíjel malé děti,“ uzavírá Trump.

Že se nový americký prezident nenechává vytrhnout ze svého pohodlí i v napjatých situacích, už dokázal krátce po svém nástupu do funkce. 27. ledna poprvé vydal svůj kontroverzní dekret, kterým chtěl omezit cestování z převážně muslimských zemí. Mnoho lidí tehdy zůstalo z hodiny na hodinu viset ve vzduchoprázdnu. Byli uvěznění na letištích a nevěděli, zda se do země dostanou, nebo se navzdory dříve zařízeným a platným povolením budou muset vrátit, odkud přiletěli. Dopředu nikdo nikoho nevaroval.

V této vypjaté situaci, kdy řada lidí netušila, jaký bude jejich další osud, a některé rodiny měly strach, že zůstanou rozdělené, pořádal prezident v Bílém domě první promítání. V soukromém kinosálu údajně sledoval animovaný trhák Hledá se Dory. Film vypráví o shledání rybičky Dory s její ztracenou rodinou. A paradoxní je, že ve stejné chvíli venku právě vlivem Trumpova dekretu některé rodiny nevěděly, jestli se jim podaří sejít.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud