Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump razantně přitvrdil ve válce s médii. Novinářům z New York Times a CNN zakázal vstup na brífink

Trump razantně přitvrdil ve válce s médii. Novinářům z New York Times a CNN zakázal vstup na brífink

Donald Trump je svými příkrými výroky na adresu médií vyhlášený. Teď ale slova postupně začínají nahrazovat činy. Na tiskovou konferenci v Bílém domě dnes nesměli vstoupit novináři z listu New York Times, televizí BBC, CNN a serveru Politico. Donald Trump pak také reportéry vyzval, aby nikdy nepoužívaly anonymní zdroje.

Asistenti tiskového mluvčího Bílého domu Seana Spicera podle listu New York Times dovolili účast na dnešní konferenci jen vybrané skupině novinářu. Ti byli podle ofiální verze Trumpovy administrativy předem schválení. 

Brífink Seana Spicera si tak mohli poslechnout například novináři ze serveru Breitbart News, One America News News Network a The Washington Times, kteří mají více konzervativní zaměření. Dovnitř se dále dostali také reportéři ABC, CBS, Wall Street Journal, Bloomberg a Fox News. Zástupci časopisu Time a agentury ze solidarity k zakázaným médiím účast odmítli.

 

„Nic takového se během naší dlouhé historie informování o různých administrativách různých stran v Bílém domě nestalo," uvedl výkonný ředitel New York Times Dean Baquet. „Silně protestujeme proti stopce pro New York Times a další média. Svobodný přístup médií k transparentní vládě je pro veřejnost klíčový."

Proti netradičnímu kroku médií už se vyjádřila i Asociace korespondentů Bílého domu, která vyzvala novináře, jež se brífinku zúčastnili, aby se o své informace s ostatními reportéry podělili. 

Proti novinářům se dnes znovu přímo vyjádřil i prezident Trump, když je na shromáždění konzervativních aktivistů obvinil z šíření vylhaných zpráv. Zároveň prohlásil, že novináři by neměli mít právo využívat anonymních zdrojů. 

„Jsem proti lidem, kteří si vymýšlejí příběhy a zdroje. Nemělo by se jim povolovat, aby citovali zdroje bez uvedení jmen. Jména by tam měla být, žádné zdroje (bez jmen) už nechceme," uvedl Trump. 

Krátce před projevem nového šéfa Bílého domu se podle agentury AP konala tisková konference se členy Trumpova vládního štábu, kteří novinářům sdělovali informace pod podmínkou anonymity.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744