Trump Rusům řekl, co rozhodně neměl. Ohrožuje životy lidí, varuje exministr Svoboda | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump Rusům řekl, co rozhodně neměl. Ohrožuje životy lidí, varuje exministr Svoboda

Trump Rusům řekl, co rozhodně neměl. Ohrožuje životy lidí, varuje exministr Svoboda

Přešlap amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle deníku The Washington Post vyzradil přísně tajné informace ruskému ministrovi zahraniční Sergeji Lavrovovi, by mohl mít velmi vážné následky. Myslí si to bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pro INFO.CZ uvedl, že kauza – ať už v ní jde o skutečně tajné skutečnosti nebo ne – může podrývat důvěru tajných služeb, které prezidentovi poskytují klíčové informace. Bílý dům odmítá, že by Trump mluvil o skutečně utajovaných zjištěních, a on sám svoje právo sdělit Rusům informace hájí.

„Pokud se tato zpráva ukáže jako pravdivá, tak jde o velmi vážnou záležitost. Následky tohoto incidentu vidím v tom, že zpravodajci mohou přestat v poskytování citlivých informací politikům. Tyto informace, esenciální pro vedení současných hybridních válek a asymetrických konfliktů, totiž je samotné mohou stát život. Pokud tak politici budou i nadále lehkomyslní s jejich nakládáním, vidím takovýto scénář jako možný,“ říká Svoboda pro INFO.CZ.

Americký prezident Donald Trump minulý týden údajně vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s teroristickou organizací Islámský stát (IS), kterou Washington získal prostřednictvím rozvědky některého z amerických spojenců. Týkala se možného zneužití laptopů v letadlech radikály z IS. Informoval o tom deník The Washington Post s odvoláním na současné a bývalé americké představitele.

Prozrazením informace týkající se radikálů podle lidí citovaných listem ohrozil zásadní zpravodajský zdroj USA. Ruské ministerstvo zahraničí vyzrazení takovéto informace v úterý popřelo. „Pro nás to není téma, ale další hloupost,“ řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Nechceme s tím mít nic společného, je to naprostá hloupost. Není tady co potvrzovat, ani vyvracet,“ zdůraznil.

„Mne by spíše překvapilo, pokud by to popřeno nebylo. Za celou svoji kariéru jsem se s podobnou situací na takové úrovni nesetkal. Ukazuje to, že prezident Trump si neuvědomuje vážnost situace,“ říká Svoboda, který v současnosti vede Diplomatickou akademii.

Na twitteru prezident později napsal, že se chtěl s Rusy podělit o fakta týkající se terorismu a letecké bezpečnosti. „Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo,“ napsal Trump. „Z humanitárních důvodů a také chci, aby Rusko výrazně vystupňovalo svůj boj proti IS a terorismu,“ vysvětlil důvody svého počínání.

Trump paradoxně v předvolební kampani ostře kritizoval svou demokratickou sokyni Hillary Clintonovou, že podle něj používáním soukromého e-mailu pro vyřizování pracovní korespondence ohrozila tajné informace. Někteří experti z prostředí zpravodajských služeb Trumpa ještě před nástupem do Bílého domu považovali za nepříliš důvěryhodného nositele tajných informací vzhledem k jeho často impulzivnímu chování.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.