Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se chystá omilostnit Muhammada Aliho a tisíce dalších. Možná bude milost brzy potřebovat sám

Trump se chystá omilostnit Muhammada Aliho a tisíce dalších. Možná bude milost brzy potřebovat sám

Šéf Bílého domu Donald Trump se chystá omilostnit až tři tisíce lidí včetně bývalého boxerského šampiona Muhammada Aliho, jehož trest za vyhýbání se vojenské službě zrušil před lety až nejvyšší soud USA. Prezident to dnes řekl novinářům ve Washingtonu. O omilostnění sebe sama, v případě usvědčení v takzvané ruské kauze, ale prý neuvažuje.

Ali byl v roce 1967 odsouzen k pěti letům vězení, pokutě 10 000 dolarů a zákazu účasti v turnajích kvůli rozhodnutí ignorovat povolávací rozkaz do armády během vietnamské války. Argumentoval tím, že účast ve válce, s jejímž vedením nesouhlasil, odporuje jeho náboženskému přesvědčení.

Do vězení slavný boxer nenastoupil, protože nástup byl odložen do ukončení odvolacích procedur. Nejvyšší soud USA v roce 1971 pak rozsudek zrušil. Ali ale kvůli kauze nesměl boxovat v letech, kdy byl na sportovním vrcholu. Předloni zemřel ve věku 75 let.

Plány na omilostnění Aliho podle médií některé americké právníky udivily. Rozsudek je po verdiktu nejvyššího soudu neplatný a navíc bývalý prezident James Carter už v roce 1977 udělil všeobecnou milost všem Američanům, kteří do války ve Vietnamu odmítli nastoupit.

Trump koncem května omilostnil boxera Jacka Johnsona, prvního černošského mistra světa v supertěžké váze. V roce 1913 Johnsona bělošská porota odsoudila na rok a den za to, že cestoval s přítelkyní. Před sto lety bylo v USA nelegální cestovat s ženami přes hranice jednotlivých států z „nemravných důvodů“. Johnsonova přítelkyně, údajně prostitutka, byla běloška.

Přestože má prezident v úmyslu udělit milost možná až tisícům odsouzených, pro sebe s podobnou možností nepočítá. „I když mám absolutní právo omilostnit sebe sama, nikdy to neudělám, protože jsem neprovedl nic špatného a všichni do vědí,“ řekl Trump.

Šéf Bílého domu by podle vyšetřovatelů FBI mohl být obviněn z maření spravedlnosti tím, že se snaží blokovat vyšetřování ruského vlivu na volby prezidenta v roce 2016. Mohl se rovněž podílet na údajné spolupráci svého volebního štábu s Ruskem. „Nebylo žádné maření, nebyla žádná spolupráce. Je to výmysl od samého začátku a hon na čarodějnice,“ řekl dnes novinářům.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1