Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se chystá omilostnit Muhammada Aliho a tisíce dalších. Možná bude milost brzy potřebovat sám

Trump se chystá omilostnit Muhammada Aliho a tisíce dalších. Možná bude milost brzy potřebovat sám

Šéf Bílého domu Donald Trump se chystá omilostnit až tři tisíce lidí včetně bývalého boxerského šampiona Muhammada Aliho, jehož trest za vyhýbání se vojenské službě zrušil před lety až nejvyšší soud USA. Prezident to dnes řekl novinářům ve Washingtonu. O omilostnění sebe sama, v případě usvědčení v takzvané ruské kauze, ale prý neuvažuje.

Ali byl v roce 1967 odsouzen k pěti letům vězení, pokutě 10 000 dolarů a zákazu účasti v turnajích kvůli rozhodnutí ignorovat povolávací rozkaz do armády během vietnamské války. Argumentoval tím, že účast ve válce, s jejímž vedením nesouhlasil, odporuje jeho náboženskému přesvědčení.

Do vězení slavný boxer nenastoupil, protože nástup byl odložen do ukončení odvolacích procedur. Nejvyšší soud USA v roce 1971 pak rozsudek zrušil. Ali ale kvůli kauze nesměl boxovat v letech, kdy byl na sportovním vrcholu. Předloni zemřel ve věku 75 let.

Plány na omilostnění Aliho podle médií některé americké právníky udivily. Rozsudek je po verdiktu nejvyššího soudu neplatný a navíc bývalý prezident James Carter už v roce 1977 udělil všeobecnou milost všem Američanům, kteří do války ve Vietnamu odmítli nastoupit.

Trump koncem května omilostnil boxera Jacka Johnsona, prvního černošského mistra světa v supertěžké váze. V roce 1913 Johnsona bělošská porota odsoudila na rok a den za to, že cestoval s přítelkyní. Před sto lety bylo v USA nelegální cestovat s ženami přes hranice jednotlivých států z „nemravných důvodů“. Johnsonova přítelkyně, údajně prostitutka, byla běloška.

Přestože má prezident v úmyslu udělit milost možná až tisícům odsouzených, pro sebe s podobnou možností nepočítá. „I když mám absolutní právo omilostnit sebe sama, nikdy to neudělám, protože jsem neprovedl nic špatného a všichni do vědí,“ řekl Trump.

Šéf Bílého domu by podle vyšetřovatelů FBI mohl být obviněn z maření spravedlnosti tím, že se snaží blokovat vyšetřování ruského vlivu na volby prezidenta v roce 2016. Mohl se rovněž podílet na údajné spolupráci svého volebního štábu s Ruskem. „Nebylo žádné maření, nebyla žádná spolupráce. Je to výmysl od samého začátku a hon na čarodějnice,“ řekl dnes novinářům.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1