Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Trump se cítí líp v Saúdské Arábii než u starých evropských spojenců.“ Světový tisk hodnotí summit NATO s rozpaky

„Trump se cítí líp v Saúdské Arábii než u starých evropských spojenců.“ Světový tisk hodnotí summit NATO s rozpaky

Kritikou na adresu členských zemí, které neplní závazky a na obranu vydávají méně než dvě procenta svého hrubého domácího produktu, americký prezident Donald Trump porušil nepsané pravidlo, že na summitech Severoatlantická aliance demonstruje především jednotu a sporná témata potlačuje, píší dnes světová média. Řada z nich hodnotí čtvrteční vrcholnou schůzku v Bruselu jako promarněnou šanci, podle jiných se dá ale do budoucna očekávat plodná spolupráce. Ruské listy upozornily, že slova o „ruské hrozbě“ padla jen jako „povinná součást“. Aliance podle nich převzala Trumpovu agendu a více se napříště soustředí na boj s terorismem.

„Americký prezident nevyužil své řeči v Bruselu, aby se veřejně postavil za alianční princip kolektivní obrany. Přitom šlo při odhalení pomníku (obětem) teroristických útoků z 11. září 2001 o nanejvýš symbolický akt. Správná slova ale vyřčena nebyla,“ uvedl britský list The Times.

„Trump zůstane Trumpem a politická elita starého kontinentu si s jistou dávkou mrazení musí připustit, že nový muž v Bílém domě se lépe cítí v Saúdské Arábii než u starých evropských spojenců,“ napsal německý server Spiegel Online. „Právě u pomníku z trosek Světového obchodního střediska pěje Trump oslavnou píseň na ochotu Saudských Arabů připravit teroristy o peníze. Saúdskoarabského krále Salmána, z jehož náboženské diktatury pocházela většina atentátníků z 11. září, chválí jako ‚moudrého muže‘. Pro (německou kancléřku Angelu) Merkelovou a spol. to musí znít jako výsměch,“ dodal server.

Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung bylo příznačné, jakého přijetí se ve stejný den dostalo bývalému prezidentovi Barackovi Obamovi v Berlíně a současné hlavě USA v Bruselu. „Zatímco jeho (Trumpova) předchůdce Obamu na církevním dnu v Berlíně čekalo srdečné přijetí, bylo přijetí Trumpa v Bruselu značně podchlazené,“ napsal FAZ. Roli přitom podle něj hrál i únik informací z vyšetřování manchesterského útoku prostřednictvím amerických tajných služeb do médií. „Tak se důvěra nebuduje, ale ničí,“ dodal list.

„Své poselství, že NATO je překonané, Trump nezopakoval. Svou přítomností na otevření nové alianční centrály vyslal opačný signál. To však nestačí, aby (Evropané) byli najednou šťastní, že USA mají tohoto prezidenta,“ uvedl nizozemský De Tijd.

„Severoatlantický pakt se stejně jako Evropská unie pomalu rozpadá. Čeho jsme svědky, je NATO různých rychlostí a vizí,“ napsala polská Rzeczpospolita. „Velkým problémem je chybějící důvěra Evropanů k Donaldu Trumpovi,“ dodal list. Podle španělského listu La Vanguardia ale proběhl summit NATO v „konstruktivní atmosféřeů. „Nyní se dají čekat plodné vztahy,“ uvedl.

Podle ruského listu Kommersant alianční summit ukázal, že NATO „de facto přebírá agendu nového amerického prezidenta“, který "chce místo konfrontace s Ruskem do středu zájmu posunout boj s terorismem.

Také list Rossijskaja gazeta píše o údajně vstřícnějším vztahu Donalda Trumpa k Rusku. „V povinné části své řeči uvedl i ‚ruskou hrozbu‘, na rozdíl od svého předchůdce Baracka Obamy ji ale nijak nerozváděl. Své partnery naopak uvedl do rozpaků svou politicky nekorektní poznámkou, že je načase zastavit příliv migrantů,“ napsal list.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1