Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se dívá špatným směrem. Teroristé přicházejí do USA přes Kanadu

Trump se dívá špatným směrem. Teroristé přicházejí do USA přes Kanadu

Donald Trump upozorňuje na nebezpečí, které číhá na hranicích s Mexikem a plánuje tam postavit obrovskou zeď. Jenže se možná dívá špatným směrem. Podle zprávy FBI ti, které tajné služby evidují na seznamech lidí podezřelých ze styků s teroristy, překračují hranice mnohem častěji na druhé straně, tedy na hranicích s Kanadou. 

„Neříkám, že Mexiko nepředstavuje problém, ale reálná hrozba nepřichází odtamtud, alespoň ne teď,“ řekl pro Daily Beast zástupce amerických tajných služeb.  

Z dokumentu vyplývá, že podezřelí z terorismu se dostávají do Spojených států častěji přes Kanadu. Údaje se týkají období mezi dubnem roku 2014 a srpnem 2016.

Jen v srpnu minulého roku překračovalo hranici na severu země dvakrát více lidí podezřelých z terorismu než na hranicích s Mexikem. Zpráva neinformuje o tom, zda se jim do USA vstoupit podařilo, nebo ne. Celkově se do země pokusilo přijít 538 lidí spojovaných s terorismem. Může se jednat o lidi s platným vízem, azylanty i ty, kteří se pokusily překročit hranice ilegálně.

68 z nich překročilo hranice po souši. Nejvíce pak přes severní stát Michigan. Texaské oddělení veřejné ochrany jen pár dní před vydáním prezidentského výnosu o migraci varovalo, že by potenciálně nebezpeční teroristé mohli využít ilegálních tras, které často volí ekonomičtí migranti z Mexika. Na druhou stranu ale i zmiňuje, že se mohou pokoušet přecházet hranice opaným směrem, aby unikli z hledáčku amerických tajných služeb.

Jeden z texaských agentů řekl, že nepřátelský vztah mezi Mexikem a USA může zajištění hranice ještě více komplikovat. Tajné služby i proto upozorňují, že zatímco se všechny zraky budou upírat na Mexiko, potenciální hrozba možná přichází ze severu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744