Články odjinud

Trump se dočká své šéfky CIA. „Brutální“ Haspelovou schválil Senát

Trump se dočká své šéfky CIA. „Brutální“ Haspelovou schválil Senát

Americký Senát schválil jmenování Giny Haspelové do funkce ředitelky CIA. Haspelovou navrhl prezident Donald Trump a její jméno ve Washingtonu rezonovalo kvůli její minulosti spojené s drsnými výslechovými metodami.  Pro jmenování hlasovalo podle serveru Politico 54 senátorů, 44 jich bylo proti. Kromě prakticky všech republikánů Haspelovou podpořilo i několik opozičních demokratů.

Nominace Haspelové, která ve vedení CIA nahradí Mikea Pompea jmenovaného šéfem diplomacie, vyvolávala ve Washingtonu pochyby kvůli její roli v programu drsných výslechových metod. Žena, která v CIA působí 33 let, řídila v roce 2002 tajnou věznici v Thajsku, kde agenti CIA vyslýchali osoby podezírané z terorismu metodami označovanými za mučení.

Haspelová v aktuálním dopisu americkým senátorům kritizovala kruté praktiky, které v minulosti agentura využívala při výslechu osob podezřelých z terorismu. Napsala ale také, že tyto výslechové metody přinesly "cenné informace".

Zpravodajská důstojnice Haspelová se narodila v roce 1956 a pracuje v CIA od roku 1985. V letech 2003–2005 podle The New Yorker jako vysoce postavená důstojnice dohlížela na supertajný program CIA, který vystavil množství podezřelých z terorismu dalším brutálním metodám výslechu včetně ukládání do rakví a nuceného lití vody do hrdel.

Později Haspelová pracovala pro Joseho Rodrigueze, který řídil protiteroristické centrum CIA. Rodriguez ve svých pamětech napsal, že v roce 2005 nařídila zničení velkého množství videokazet pořízených při výsleších v thajské věznici.

V únoru 2013 jmenoval tehdejší prezident Barack Obama Haspelovou ředitelkou Národní tajné služby (National Clandestine Service, NCS), což je nová tajná služba, zřízená v roce 2005, která koordinuje americké špionážní aktivity v zahraničí a spadá pod CIA. V čele NCS však Haspelová setrvala jen dočasně do května 2013 – opět kvůli kritice její zásadní účasti v brutálních výslechových metodách v Thajsku.

 

Články odjinud