Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se kvůli útokům ostře navezl do londýnského starosty, z Británie se ozvala rázná odpověď

Trump se kvůli útokům ostře navezl do londýnského starosty, z Británie se ozvala rázná odpověď

Americký prezident Donald Trump na twitteru nabídl Británii pomoc po londýnských atentátech a současně připomněl svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí. Větší rozruch ale vyvolal svým pozdějším tweetem, v němž kritizoval londýnského starostu Sadiqa Khana za jeho slova o tom, že není potřeba se znepokojovat. Podle Khanova mluvčího ale šéf Bílého domu vytrhl starostova slova z kontextu, neboť Khan se tímto výrokem vyjadřoval k citelnému zvýšení policejní přítomnosti v ulicích metropole. Khana se zastali i britští politici napříč politickým spektrem.

„Nejméně sedm mrtvých a 48 zraněných při teroristickém útoku a starosta Londýna říká, že ´není důvod k poplachu!´,“ tweetoval Trump dnes odpoledne.

Khanův mluvčí vzápětí uvedl, že starosta má v důsledku atentátu důležitější věci na práci než reagovat na Trumpův „neinformovaný tweet“. Trump podle něj „úmyslně změnil kontext (starostových) dnešního slov vyzývajících Londýňany a návštěvníky hlavního města, aby nebyli znepokojeni, když uvidí v ulicích města více policistů, včetně ozbrojených,“ řekl starostův mluvčí.

Trumpa za jeho příspěvek kritizoval například vůdce liberálních demokratů Tim Farron. Americký prezident podle něj ukázal, „jak moc překroutí pravdu, aby (ospravedlnil) svou rozdělující politiku“. Khan podle Farrona prokázal tváří v tvář útokům klid a důstojné odhodlání a je větší státník, než Trump kdy bude.

Podle konzervativní poslankyně Penny Mordauntové udělal londýnský starosta dobře, když veřejnost uklidňoval. Její labouristický kolega Wes Streeting Trumpa označil za „takzvaného spojence“, který se uchýlil k lacinému útoku na Khana, a vyzval ke zrušení Trumpovy státní návštěvy. Manžel poslankyně Jo Coxové, kterou v roce 2016 zavraždil krajně pravicový fanatik, Trumpovi na twitteru odpověděl, že představuje to nejhorší ze své vlasti, zatímco Khan to nejlepší z Britů.

Trumpa nepřímo kritizoval i americký spisovatel Stephen King a tvrdě vůči němu vystoupila i britská autorka J.K. Rowlingová. „Říká se tomu vůdcovství, Donalde. Teroristé byli mrtví osm minut poté, co policie přijala první hlášení. Až budeme potřebovat panikářského vejtahu, tak zavoláme,“ napsala na twitteru.

Trump ve svých prvních tweetech přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. „Jsme s vámi,“ vzkázal Britům jménem Spojených států. Telefonoval rovněž s britskou premiérkou Theresou Mayovou a přislíbil jí veškerou pomoc při vyšetřování útoků.

„Potřebujeme být prozíraví, bdělí a tvrdí. Potřebujeme, aby nám soudy vrátily naše práva. Potřebujeme zákaz cestování jako další úroveň bezpečnosti,“ napsal v dalším tweetu.

Americký prezident ve dvou exekutivních příkazech v lednu a březnu vydal zákaz vydávání víz občanům několika muslimských zemí. V obou případech platnost zákazu pozastavily americké soudy.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v pozdějším prohlášení uvedlo, že nemá informace o „konkrétní věrohodné hrozbě ve Spojených státech“.

Trump také v narážce na americkou debatu o zpřísnění přístupu ke zbraním, která nastane po každém větším zločinu spáchaném střelnými zbraněmi, napsal, že po londýnských útocích spáchaných autem a noži se žádná debata o palných zbraních nezvedla. „Kdyby ti idioti v Londýně měli střelné zbraně, byl by počet mrtvých daleko větší,“ reagoval Stephen King.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1