Trump se pro jednání s Kimem rozhodl sám, nastínil šéf americké diplomacie. Schůzku budou chystat týdny | info.cz

Články odjinud

Trump se pro jednání s Kimem rozhodl sám, nastínil šéf americké diplomacie. Schůzku budou chystat týdny

Americký prezident Donald Trump se pro osobní jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem rozhodl sám. Řekl to šéf americké diplomacie Rex Tillerson, podle nějž si příprava summitu vyžádá "několik týdnů".

Trump ve čtvrtek přijal pozvání ke schůzce s Kimem, které zprostředkovala Jižní Korea. Vrcholná schůzka by se měla konat do konce května, místo konání zatím není známo.

"Je to prezidentovo rozhodnutí. Mluvil jsem s ním dnes brzo ráno...prezident už nějakou dobu říkal, že je pro takové jednání a že je ochoten se s Kimem sejít, až bude ten pravý čas. Podle prezidentova úsudku ten čas nyní nadešel," řekl Tillerson.

Přiznal, že Spojené státy překvapila Kimova vstřícnost při jednání s delegací z Jižní Koreje, které se konalo tento týden. Podle USA je Kim zřejmě "k jednání nejen ochoten, ale skutečně si jednat přeje".

Severokorejský diplomat při OSN Pak Song-il sdělil e-mailem listu The Washington Post, že pozvánka k summitu je součástí Kimova rozhodnutí přispět k míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově.

"Dosáhli jsme úžasného pokroku," tweetoval Trump po čtvrteční schůzce s bezpečnostním poradcem jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jongem, který Kimovo pozvání zprostředkoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud