Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se v Bílém domě neohřeje. Třetinu času strávil zatím v luxusním sídle na Floridě

Trump se v Bílém domě neohřeje. Třetinu času strávil zatím v luxusním sídle na Floridě

Sliboval, jak bude pracovat pro blaho amerického lidu. Americký prezident Donald Trump však třetinu dní od nástupu do funkce prezidenta strávil ve svém soukromém sídle na Floridě. Cestování přitom není levné a výrazně zatěžuje státní rozpočet.

Říká mu „Zimní Bílý dům“ nebo „Bílý dům jihu“. Floridské luxusní sídlo Mar-a-Lago Donald Trump nezavrhl ani jako nájemník toho skutečného Bílého domu ve Washingtonu. A jezdí na něj víc, než by si mnozí přáli.

Server The Independent informuje o analýze zpravodaje stanice CBS News Marka Knollera. Ten spočítal, že od nástupu do funkce 20. ledna strávil Trump v resortu na Palm Beach 14 dní, tedy třetinu všeho času.

„Florida je pro mě velice speciální stát. Je to můj druhý domov. Znám lidi, co tam žijí a oni vědí, proč to tam mám tak rád,“ prohlásil Trump, který zároveň odmítá, že by na jihu Spojených států zahálel. „Udělali jsme hodně práce, v Bílém domě jihu neodpočívám. Všechno je to práce,“ řekl.

Home office pod palmami

Práce na Floridě se však prodraží státní kase. Jedna Trumpova cesta na Palm Beach vyjde na tři miliony dolarů (asi 75 milionů korun). Je tak pravděpodobné, že prezident velice snadno překoná účet svého předchůdce. Za cestování a s ním spojená bezpečnostní opatření utratil Barack Obama utratil 97 milionů dolarů (cca 2,4 miliardy korun). Současná hlava USA je už nyní na 10 milionech dolarů (lehce přes 250 milionů korun).

Trump ale o změně chování neuvažuje. Floridu zbožňuje a Mar-a-Lago hodlá navštěvovat i nadále. Už dříve prohlásil, že v luxusním sídle bude hostit světové státníky.