Články odjinud

Trump se v OSN nemusí ani snažit. Reakcí na chemický útok v Sýrii bude nejspíš cílená odveta

Trump se v OSN nemusí ani snažit. Reakcí na chemický útok v Sýrii bude nejspíš cílená odveta

Když Bašár Asad loni v dubnu zaútočil na vlastní lid chemickými zbraněmi, Spojené státy ho 59 střelami Tomahawk rázně odkázaly zpět do patřičných mezí. Nyní však jakoby na ně syrský diktátor opět zapomněl. O víkendu nejspíš právě  jeho vojáci zplynovaly desítky Syřanů včetně dětí ve městě Dúmá. Jak nyní zareaguje Donald Trump, který se ještě minulý týden chtěl z horké syrské půdy zcela stáhnout?

„Nejpravděpodobnější scénář nyní je, že dojde k podobné situci jako minule,“ odhaduje pro INFO.CZ Lukáš Dyčka z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií. „Tedy, že se Trump rozhodne pro chirurgicky přesný, cílený odvetný útok – buď na konkrétní místo, nebo na konkrétní osoby s použitím chemických zbraní spojené.“

Podobně totiž zareagovaly Spojené státy i v dubnu 2017, poté, co Asadova vojska použila k útoku na vesnici Chán Šajchún nervový plyn sarin. Tehdy USA ze svých dvou lodí ve Středozemním moři poslaly desítky raket na syrskou leteckou základnu aš-Šarját, kde zničily letadla, muniční sklady, protileteckou obranu i radarové stanice.

720p 480p 360p 240p
Rakety Tomahawk

Podobný vývoj podle odborníka může nastat i nyní. Podle Dyčky by k útoku Spojené státy ani nepotřebovali nejdříve jednat o podpoře spojenců či OSN. „Přes Organizaci spojených národů to pro ně ani nemá smysl zkoušet. V Radě bezpečnosti sedí Rusko, které jakékoliv pokusy rezolucí zablokuje,“ míní expert, podle kterého by tradiční spojenci Spojených států, Velká Británie či Francie, cílený útok USA kvůli použití chemických zbraní podpořily.

Trump v neděli v souvislosti s chemickým útokem označil syrského prezidenta Bašára Asada za „zvíře" a dodal, že syrský tyran musí za tento čin zaplatit.

Americký prezident v pondělí se svým protějškem Emmanuelem Macronem ostatně svůj postup koordinoval; obě země chtějí spolupracovat na tom, aby byl původce chemického útoku hnán k zodpovědnosti.

Chemický útok nicméně obnažil Trumpovu choulostivou pozici. Zatímco ještě během minulého týdne prezident plánoval brzké stažení amerických vojáků ze Sýrie a zmrazení 200 milionů dolarů vyčleněných na obnovu země, nyní mu hrozí, že se do konfliktu opět zaplete. Byť o výrazném zapojení do konfliktu nemůže být nyní řeč –  podle Dyčky americký prezident rozhodně nehodlá křísit válku z popela. „Ani moc nemůže. Místní opozice je nyní rozprášená, neexistující. A odstavení Asada od moci je dnes potenciálně mnohem obtížnější úkol, než dříve,“ tvrdí.

Na druhé straně, Trump mohl mít pro stažení ze země i jiné motivy, než jen aplikaci doktríny America First. „Já jsem ten plánovaný návrat vojáků vnímal tak, že šlo o zatím neznámou dohodu Trumpa s nějakou třetí stranou,“ uvažuje bezpečnostní expert Lukáš Visingr. „Že šlo o klasické quid pro quo. Trump je pragmatik, ne ideolog. A pokud se ze Sýrie stáhne, tak to může být kvůli tomu, že mu někdo udělá ústupek v jiné oblasti.“

Podle dostupných informací zaútočily v sobotu ráno vojska Bašára Asada na město Dúmá ve Východní Ghútě na předměstí Damašku. Právě odtud v posledních týdnech probíhá přesun povstalců do severních oblastí poté, co byla Východní Ghúta několik let v obklíčení.

V noci na pondělí pak v odvetě zaútočily podle všeho izraelské stíhačky F-15 na syrskou základnu v provincii Homs. Izrael útok, který Syřané původně přisuzovali Spojeným státům, prozatím nekomentoval.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867