Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se v OSN nemusí ani snažit. Reakcí na chemický útok v Sýrii bude nejspíš cílená odveta

Trump se v OSN nemusí ani snažit. Reakcí na chemický útok v Sýrii bude nejspíš cílená odveta

Když Bašár Asad loni v dubnu zaútočil na vlastní lid chemickými zbraněmi, Spojené státy ho 59 střelami Tomahawk rázně odkázaly zpět do patřičných mezí. Nyní však jakoby na ně syrský diktátor opět zapomněl. O víkendu nejspíš právě  jeho vojáci zplynovaly desítky Syřanů včetně dětí ve městě Dúmá. Jak nyní zareaguje Donald Trump, který se ještě minulý týden chtěl z horké syrské půdy zcela stáhnout?

„Nejpravděpodobnější scénář nyní je, že dojde k podobné situci jako minule,“ odhaduje pro INFO.CZ Lukáš Dyčka z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií. „Tedy, že se Trump rozhodne pro chirurgicky přesný, cílený odvetný útok – buď na konkrétní místo, nebo na konkrétní osoby s použitím chemických zbraní spojené.“

Podobně totiž zareagovaly Spojené státy i v dubnu 2017, poté, co Asadova vojska použila k útoku na vesnici Chán Šajchún nervový plyn sarin. Tehdy USA ze svých dvou lodí ve Středozemním moři poslaly desítky raket na syrskou leteckou základnu aš-Šarját, kde zničily letadla, muniční sklady, protileteckou obranu i radarové stanice.

720p 480p 360p 240p
Rakety Tomahawk

Podobný vývoj podle odborníka může nastat i nyní. Podle Dyčky by k útoku Spojené státy ani nepotřebovali nejdříve jednat o podpoře spojenců či OSN. „Přes Organizaci spojených národů to pro ně ani nemá smysl zkoušet. V Radě bezpečnosti sedí Rusko, které jakékoliv pokusy rezolucí zablokuje,“ míní expert, podle kterého by tradiční spojenci Spojených států, Velká Británie či Francie, cílený útok USA kvůli použití chemických zbraní podpořily.

Trump v neděli v souvislosti s chemickým útokem označil syrského prezidenta Bašára Asada za „zvíře" a dodal, že syrský tyran musí za tento čin zaplatit.

Americký prezident v pondělí se svým protějškem Emmanuelem Macronem ostatně svůj postup koordinoval; obě země chtějí spolupracovat na tom, aby byl původce chemického útoku hnán k zodpovědnosti.

Chemický útok nicméně obnažil Trumpovu choulostivou pozici. Zatímco ještě během minulého týdne prezident plánoval brzké stažení amerických vojáků ze Sýrie a zmrazení 200 milionů dolarů vyčleněných na obnovu země, nyní mu hrozí, že se do konfliktu opět zaplete. Byť o výrazném zapojení do konfliktu nemůže být nyní řeč –  podle Dyčky americký prezident rozhodně nehodlá křísit válku z popela. „Ani moc nemůže. Místní opozice je nyní rozprášená, neexistující. A odstavení Asada od moci je dnes potenciálně mnohem obtížnější úkol, než dříve,“ tvrdí.

Na druhé straně, Trump mohl mít pro stažení ze země i jiné motivy, než jen aplikaci doktríny America First. „Já jsem ten plánovaný návrat vojáků vnímal tak, že šlo o zatím neznámou dohodu Trumpa s nějakou třetí stranou,“ uvažuje bezpečnostní expert Lukáš Visingr. „Že šlo o klasické quid pro quo. Trump je pragmatik, ne ideolog. A pokud se ze Sýrie stáhne, tak to může být kvůli tomu, že mu někdo udělá ústupek v jiné oblasti.“

Podle dostupných informací zaútočily v sobotu ráno vojska Bašára Asada na město Dúmá ve Východní Ghútě na předměstí Damašku. Právě odtud v posledních týdnech probíhá přesun povstalců do severních oblastí poté, co byla Východní Ghúta několik let v obklíčení.

V noci na pondělí pak v odvetě zaútočily podle všeho izraelské stíhačky F-15 na syrskou základnu v provincii Homs. Izrael útok, který Syřané původně přisuzovali Spojeným státům, prozatím nekomentoval.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1