Články odjinud

Trump si usmyslel stěhování ambasády do Jeruzaléma, u jejího otevření ale nebude

Trump si usmyslel stěhování ambasády do Jeruzaléma, u jejího otevření ale nebude

Otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě proběhne bez prezidenta Donalda Trumpa, informoval o tom Bílý dům.  Zastoupí ho mimo jiné dcera Ivanka Trumpová s manželem Jaredem Kushnerem, kteří působí jako poradci. Trump za přesun ambasády čelí mezinárodní kritice.

Americkou vládu budou při této příležitosti oficiálně zastupovat první náměstek amerického ministra zahraničí John Sullivan a ministr financí Steven Mnuchin. Kushner je v delegaci jako poradce pro Blízký východ.

Trump loni v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Washington se následně rozhodl přestěhovat do Jeruzaléma své velvyslanectví z Tel Avivu. Úřad má být oficiálně otevřen 14. května, což je den, na který připadá 70. výročí vyhlášení nezávislého Izraele podle našeho letopočtu. Podle židovského kalendáře oslavil Izrael významné výročí svého vzniku v dubnu.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Trump svým rozhodnutím vyvolal kritiku arabského světa i Evropské unie. Palestinská samospráva kvůli tomuto rozhodnutí kontakty s USA od prosince bojkotuje.

Americké velvyslanectví bude dočasně v budově současného amerického konzulátu, nové místo pro ambasádu bude teprve určeno.

Český prezident Miloš Zeman je také nakloněn přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Česká republika zatím v Jeruzalémě plánuje otevřít honorární konzulát.

 

Články odjinud