Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump si užívá vítězství, Clintonová vyklidila pole

Trump si užívá vítězství, Clintonová vyklidila pole

Kandidát republikánů sklízí gratulace z celého světa a ve velmi hrubých obrysech odhaluje část toho, co hodlá ve funkci dělat. Prezident Barack Obama ho na čtvrtek pozval do Bílého domu. Poražená Hillary Clintonová promluvila až 24 hodinách poté, co odevzadala hlasovací lístek.

Novinové titulky hlásají začátek jiné éry americké politiky. V Bílém domě usedne muž, se kterým se blíží řada „nej“. Nikdy na pozici nejmocnějšího muže světa nemířil tak starý člověk nebo muž, jehož jmění se počítá na miliardy dolarů. 

Trump v prvním projevu řekl, že nastal čas, aby se USA opět spojily. Slíbil, že bude prezidentem všech. Vyslovil se pro rozvoj infrastruktury nebo zdravotnictví a přislíbil práci pro miliony lidí. 

Oslavy v republikánských kruzích jsou jednou stranou mince. Mezi Demokraty vládne pochmurná atmosféra. A někde se lidé s výsledky prostě nechtěli smířit a vyšli do ulic. V Oaklandu na předměstí kalifornského San Franciska došlo na výtržnosti.

Výtržnosti v Oaklandu po výsledku amerických volebVýtržnosti v Oaklandu po výsledku amerických volebautor: Reuters

Komentáře postupně označují příčiny Trumpova úspěchu. Hlavní důvody se ale opakují se železnou pravidelností – Republikán dokázal přesvědčit zklamanou střední třídu vpravo i vlevo a Demokraté trestuhodně podcenili situaci. 

Trumpovo tažení napříč klíčovými státy, kde se americké volby rozhodují, nezadrhlo. Hillary Clintonová sice získala v absolutních počtech více hlasů, to ale v USA roli nehraje. Ve chvíli, kdy se Trump přiblížil zisku 270 volitelů – hranici s nápisem „vítězství“ – uznala Clintonová porážku. Potom se odmlčela. 

Prezident Barack Obama se s Trumpem v Bílém domě sejde ve čtvrtek. Stále ještě jako prezident. Republikán ho ve funkci vystřídá až v lednu. Teď se ale seznámí s tím, co ho čeká.

„Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná.“
Donald Trump

Trump pravděpodobně přinese změnu v kurzu americké domácí i zahraniční politiky. V předvolební kampani se vymezoval vůči tradičním politikům a signalizoval tvrdý postup vůči migrantům, na mezinárodní scéně zase sbližování s Ruskem a ochranářská opatření pro trh Spojených států. 

Ke zvolení miliardářovi gratuloval i prezident Ruska Vladimir Putin. Doufá ve spolupráci zaměřenou na vyvedení rusko-amerických vztahů z krize a na řešení aktuálních mezinárodních problémů. Moskva chce ve vzájemném sbližování podnikat sama aktivní kroky. Duma Trumpovi aplaudovala ve stoje, jak zachycují záběry stanice RT.

Duma gratuluje Donaldu Trumpovi.Duma gratuluje Donaldu Trumpovi.autor: RT.TV

Na pozitivní odezvu z Ruska obratem reagoval prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Vyjádřil naději, že USA budou Ukrajinu i nadále podporovat v konfliktu s Ruskem. Politici v Kyjevě mají důvod k nervozitě.

„Prezident (Porošenko) se těší na pokračování podpory ve dvou důležitých oblastech - v boji Ukrajiny proti ruské agresi za svobodu a nezávislost, za obnovení svrchovanosti a územní celistvosti a při prosazování zásadních reforem.“
Prohlášení kanceláře ukrajinského prezidenta

Špičky Evropské unie Trumpa pozvaly na summit EU-USA při nejbližší příležitosti. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ujistila, že spolupráce s Washingtonem bude pokračovat. Vzájemné vztahy Evropy a USA jsou podle ní silnější než jakékoli změny. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Trump přináší do politiky nové pohledy. Šéf tuzemské diplomacie uvedl, že začíná nová etapa česko-amerických vztahů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1